Nagy felháborodást keltett, hogy a szíriai átmeneti kormány úgy döntött, módosítani kívánja az alaptantervet.
A módosítások ellenzői aggódnak amiatt, hogy az oktatás iszlamista irányelvek felé kanyarodhat. Az új oktatási miniszter kezdetben csak kisebb reformokat ígért, ám ez nem teljesen tükrözi a helyzet valódi összetettségét.
A szíriai oktatási minisztérium a Facebookon jelentette be néhány napja, hogy megváltoztatja a tantervet. Egyes kritikusok szerint egyfajta iszlamista irányzatot szorgalmaznak bevezetni, a módosítások között szerepelnek különböző fogalmak átkeretezései, bizonyos definíciók átalakítása. Például, a mártír szó nem csak azt a személyt jelölné ezentúl, aki a hazáért halt meg, hanem azt, aki isten kedvéért áldozta fel magát. A minisztérium által közzétett módosítások listájából kiderül az is, hogy néhány fejezetet teljes egészében eltávolítanának a tananyagból, ilyenek az élet eredetéről és az evolúcióról szóló részek.
Az új oktatási miniszter eleinte azt mondta, hogy a szíriai iskolai tanterv nem fog változni azon túlmenően, hogy a korábbi Baath-pártra való utalásokat eltávolítják, ehhez képest számos módosítást szorgalmaz, ahogyan ez a Facebook-posztban is olvasható.
Jelenleg nem teljesen tisztázott, hogy a tervezett módosításokat már életbe léptették-e, azonban a hírek szerint ezek a változtatások minden 6 és 18 év közötti tanulóra kiterjednének - számol be róla a CNN.
Míg néhány, a korábbi elnök, Bassár el-Aszad rendszeréből kiiktatott változtatást üdvözöltek, addig a valláshoz köthető fejezetek módosításai nagymértékű felháborodást váltottak ki az országban, aminek sokan hangot is adtak a közösségi média felületein.
Az újonnan megalakuló minisztérium a múlt hónapban vette át a hivatalos feladatköröket, miután Aszadot megdöntötték a Levantei Felszabadítási Szervezet (HTS) által vezetett lázadók, akik az al-Kaida egykori tagszervezeteiből alakultak. Az újonnan kinevezett vezető, Ahmad es-Saret, ismertebb nevén Abu Mohammad al-Dzsoláni, az utóbbi hetekben aktívan próbálta elkülöníteni a HTS-t az al-Kaidától, és bejelentette egy olyan új kormány megalakulását, amely a tolerancia és a befogadás alapelveire épít.
Az iskolai tantervmódosítások körüli viták egyre élesebbé válnak, mivel számos kritikus kétségbe vonja, hogy az ideiglenes kormány jogosult-e a változtatások végrehajtására. Sokan azt állítják, hogy a tanterveket az új alkotmány keretein belül kellene átdolgozni, nem pedig saját belátásuk szerint. Ezen kívül többen attól tartanak, hogy a módosítások célja burkoltan az ország történelmének egyes aspektusainak eltüntetése. További aggodalmak merülnek fel a nyelvezet kapcsán is, amelyet egyesek iszlamista hajlamúnak tartanak, ami szintén vitákat generál a társadalmi diskurzusban.
Az online felháborodásra reagált a minisztérium is, igyekezték azt kommunikálni, hogy a változtatásoknak nincsen nagy jelentőségük, és állításuk szerint a tantervek Szíria valamennyi iskolájában változatlanok maradnak addig, amíg meg nem alakulnak a szakbizottságok azok felülvizsgálatára és ellenőrzésére.
A Nazir Mahammad al-Kadri oktatási miniszter nevében közzétett nyilatkozat alapján a minisztérium csupán utasítást adott a megbuktatott Aszad-rezsimet kedvezően bemutató anyagok eltávolítására. Emellett a rezsim zászlajának képeit a szíriai forradalom lobogójának ábrázolásaival helyettesítették a tankönyvekben. A Facebookon tett bejegyzésük lényegében a korábbi pontatlanságok helyreigazításáról szólt, amelyek az Aszad-rezsim időszakában az iszlám oktatás tananyagában jelentek meg, például a Korán egyes verseinek félreértelmezéseivel kapcsolatban – tájékoztatták az érintetteket.
Al-Kadri a Reutersnek adott interjújában a múlt hónapban kifejtette, hogy a jövőben is folytatni fogják az iszlám és a keresztény vallás tantárgyaként való oktatását. Az általános iskolákban a fiúk és lányok vegyes osztályokban fognak tanulni, míg a középfokú oktatás továbbra is szegregált marad, ahogyan azt az Aszad-korszakban megszoktuk.