Négyezer évvel ezelőtt egy bátor harcos arca bontakozott ki előttünk. | 24.hu


Körülbelül 4000 évvel ezelőtt élt egy harcos, akinek az arcát most rekonstruálták, miután maradványait 2004-ben fedezték fel Szibéria területén. Az orosz Észak-keleti Szövetségi Egyetem kutatói által készített rekonstrukción nemcsak az arcát láthatjuk, hanem a korabeli fegyverzetét is, ami lenyűgöző bepillantást enged az ősi harcosok életébe és harcmodorába.

A Jakutföldön felfedezett csontváz mellett a régészek nyílhegyekre és állatcsontokból készült lapokra is bukkantak, amelyek egykor egy pajzsot formálhattak. A szakértők szerint eredetileg íjat is temettek az elhunyt mellé, ez azonban nem maradt fenn, mivel a fa meglehetősen gyorsan bomlik. A leletek ugyanakkor az íj nélkül is arra mutatnak, hogy a férfi fegyverforgató lehetett életében - derül ki a Live Science beszámolójából.

A harcos magassága körülbelül 165 centiméter volt, és valószínűleg a 40-50-es éveiben távozott az élők sorából, ami abban az időszakban figyelemre méltóan magas kornak számított. Feltételezések szerint ő az Ymyyakhtakh kultúra képviselője volt, egy újkőkori népcsoport, amely nomád vadászó-gyűjtögető életmódot folytatott. Csontjain több gyógyult sérülés nyomai is felfedezhetők, amelyek tovább erősítik azt a feltételezést, hogy aktív résztvevője volt a harcoknak.

Ezt jelzi az a tény is, hogy a kutatók a csontlapokban nyílhegyek töredékeire lettek figyelmesek, vagyis a férfi pajzsát többször is találat érhette harc közben.

Related posts