Négyezer újságíró jelezte részvételét Ferenc pápa búcsúztatására | 24.hu

Több mint négyezer sajtómunkás már regisztrált a szentszéki sajtóközpontban Ferenc pápa temetésére - jelentette be Matteo Bruni, a szentszék szóvivője. Az esemény iránti hatalmas érdeklődés miatt tévés és rádiós tudósítók, nyomtatott sajtó újságírói, bloggerek, valamint operatőrök sorban állnak már napok óta a bejáratnál, hogy megszerezzék az akkreditációt, ami nélkül nehezen tudnák végezni a munkájukat.
A Vatikán szerdán egy külön sajtótermet nyitott meg a több mint négyezer ember elhelyezésére. A kameraállványok számára a Szent Péter térre vezető sugárút végén kerítettek el egy külön területet, de már megkezdődött annak a több emeletes állványnak az építése, amelyen szokás szerint a televíziós stábok kapnak helyet a temetés, majd a pápaválasztás napjaiban.
A tudósítók sorában most először tűnnek fel kínai újságírók. Számos újságíró számára ez az első alkalom, hogy a Vatikán falai között járnak, de emellett sok olyan szakember is akad, aki már évtizedek óta figyelemmel kíséri az egyházi eseményeket.
Utóbbiak közé tartozik Giovanna Chirri, az Ansa hírügynökség volt vatikáni tudósítója, aki arról ismert, hogy 2005 februárjában elsőként értette meg XVI. Benedek latin nyelvű beszédében, hogy az egyházfő bejelentette lemondását.
Chirri az MTI-nek kiemelte, hogy Ferenc pápa temetését leginkább II. János Pál temetéséhez érdemes hasonlítani, tekintettel arra, hogy XVI. Benedek nyugalmazott pápaként távozott az élők sorából.
II. János Pál 2005 áprilisában távozott az élők sorából, és azóta eltelt két évtized során a világ drámai átalakuláson ment keresztül. E változások leginkább az emberek mentalitásában és érzékenységében tükröződnek. Olyan érzésem van, mintha sokan nem értelmeznék, miért fontos az egyház számára a gyász időszaka. Mintha a halál elfogadása nehezen menne nekik: miközben a pápa koporsóját a bazilikába vitték ravatalozni, a médiacímek már a következő konklávékról suttogtak. Jelenleg azonban először a temetés szertartása következik.
- hangoztatta az újságírónő.
A nyolcvanegy esztendős Antonio Pelayo a vatikáni tudósítók legidősebb tagja. A ma is aktívan tevékenykedő spanyol pap-újságíró az MTI-nek nyilatkozva kifejtette, hogy teljesen érthető, hogy mindenki a következő egyházfő megválasztásának kérdésével foglalkozik. Hiszen a pápa, sajátos módján, jelentős hatással van mind a politikai, mind a társadalmi élet alakulására.