Nemzetközi lapszemle: Trump a béketárgyalásokkal úgy bánik, mint egy kisgyerek a kirakós játékával – ha nem sikerül neki, egyszerűen félreteszi, mintha soha nem is érdekelte volna.

Külföldön is felfigyeltek arra, a magyar kormánynak milyen sok vendégét irányítják Tiborcz István szállodájában.
Az utóbbi időben egyre gyakrabban fordul elő, hogy a Budapestre érkező turisták a Dorottya utcában található "Hotel Vő"-ben találják magukat, noha lehet, hogy eredeti terveik között más szálláshely szerepelt. A szálloda nevét persze nem így emlegetik, de az tény, hogy Orbán Viktor vejének üzleti érdekeltsége áll a háttérben, és a magyar kormányzati intézmények rendszeresen oda irányítják az Európai Unióból érkező látogatókat.
Ez a történet jól példázza, hogy a finn miniszterelnök stábjának eredeti szállásfoglalása nem jött össze, mivel a soros magyar elnökség értesítette őket, hogy az általuk választott szállodában már minden szoba lefoglalva áll. Ennek következtében a Hotel Dorottyát ajánlották nekik, ahol a költségek végül 2800 euróra rúgtak.
A megszokott gyakorlat szerint a szervezőbizottságok általában az utazási irodákkal karöltve segítik a külföldi delegációk érkezését és tartózkodását. Azonban a helyzet már korántsem olyan megszokott, amikor a kormányfő egyik családtagja üzleti érdekeit helyezi előtérbe, nyomást gyakorolva a küldöttségekre. A házigazdák a Dorottyát gyakran emlegették az elnökségi események kapcsán, ami felkeltette egy európai diplomata figyelmét. Kérdésként merült fel benne, hogy mennyi bevételhez juthatott Tiborcz ezen a módon. Érdekes módon a BDPST Csoport hivatalos weboldalán nem szerepel, hogy Orbán veje áll a vállalkozás mögött.
A Bizottság karácsony előtt arra a következtetésre jutott, hogy Magyarország nem tett érdemi lépéseket a közalapítványok körüli érdekütközések felszámolására. Ezen intézményeken keresztül a kormányfő közpénzeket juttatott olyan személyeknek, akik szoros kapcsolatban állnak vele. Ez csupán egyike azon okoknak, amelyek miatt az EU úgy döntött, hogy befagyasztja a 20 milliárd eurós támogatási keretet. Emellett a Dorottya-ügy is jól példázza, miért van szükség különleges intézkedésekre az orbáni nepotizmus megfékezésére.
Project Syndicate
A korábbi svéd miniszterelnök véleménye szerint Donald Trump első 100 napja Ukrajnában csupán csalódást hozott. Carl Bildt úgy látja, hogy Putyin nyilvánvalóan sikeresen manipulálta amerikai kollégáját, amikor a béke iránti vágyát hangoztatta, de valójában nem áll szándékában támogatni a tűzszünetet. Erre a helyzetre ennyi idő elteltével még a legmakacsabb delegációvezetőknek is rá kellett volna ébredniük.
Az a kérdés, hogy a washingtoni kormányzat hajlandó-e elismerni a kudarcot, miközben az orosz hadsereg, amely állítólag rendkívül erős, több mint 200 ezer áldozat árán is kevesebb ukrán területet tud ellenőrizni, mint három évvel ezelőtt. Ez katonai szempontból egyértelműen súlyos vereséget jelent. Így az orosz elnök számára inkább az amerikai kollégája tud segítséget nyújtani, mintsem a saját haderője, hogy legalább valamilyen eredményt fel tudjon mutatni, amit győzelemként értékesíthet.
A helyzetet figyelembe véve, mindent elkövetett: hízelgő szavakkal és rendkívül vonzó üzleti lehetőségekkel próbálta megnyerni a feleket. Ez a stratégia működött. Cserébe azonban két dolgot követel: hogy megszerezze a négy, ugyanakkor részben ellenőrzése alatt álló régiót, amit egyetlen ukrán kormány sem tudna beleegyezni. Ezen kívül korlátozná a nyugati katonai jelenlétet Ukrajna többi területén, valamint a Kijevnek nyújtott támogatás mértékét is csökkentené.
A NATO-tagság kapcsán Trump már beadta a derekát és látnivaló, hogy a segítség leállítására készül. Ám ameddig Európa kitart az ukránok mellett, teljesen érdektelen, hogy miről egyezik meg Putyin és Trump, mert az nem befolyásolja a fejleményeket a harctéren. Az EU tökéletesen képes meghiúsítani a München-típusú árulást. Viszont ha az amerikai elnök nem gyakorol nyomást Moszkvára, az orosz elnök kineveti a háta mögött.
A "Der Standard" egy osztrák napilap, amely különösen ismert a politikai, gazdasági és kulturális hírek részletes tárgyalásáról. Az újság nemcsak a legfrissebb eseményekről számol be, hanem mélyreható elemzéseket és véleménycikkeket is közöl, így segítve olvasóit a világ eseményeinek jobb megértésében. Emellett hangsúlyt fektet a digitális jelenlétére is, modern online platformja révén széles körű elérhetőséget biztosít. A "Der Standard" tehát nem csupán egy információforrás, hanem egy gondolatébresztő közeg is, amely ösztönzi az olvasók párbeszédét és véleményformálását.
Putyin ügyesen mérte fel a helyzetet, amikor úgy döntött, hogy halogató taktikát alkalmaz a béke érdekében. Ha ugyanis nem jön létre gyors megállapodás, Trump fokozatosan elveszíti az érdeklődését Ukrajna iránt. Az amerikai elnök viselkedése hasonlít egy gyerekére: ha nem sikerül időben megoldania a kirakós játékot, dühösen a sarokba hajítja. Jelenlegi fenyegetése, miszerint kiszáll a tárgyalásokból, ha nem születik tűzszüneti egyezség, jól tükrözi az elemző, Florian Niederndorfer meglátásait.
Ily módon a Kremlben alighanem pezsgős dugók pukkannak húsvétkor. Csakhogy Kijev számára tragikus következményekkel jár az orosz trükk. Amióta Amerika azt hiszi, hogy Putyin érdemi párbeszédet folytat vele, a korábbinál is több ukrán hal meg a légitámadások miatt. Zelenszkij már rég belement a harcok felfüggesztésébe és formát ölt a vitatott szerződés is a természeti kincsekről. Ám mindez a világon semmit sem segített az ukrán félen.
Pedig az USA-nak nagyon is lennének eszközei, hogy legalábbis lefékezze az orosz vezetőt. Például ha szankciókat rendelne el India és Törökország ellen, az érzékenyen érintené Moszkva bevételeit. Ám ehelyett inkább Ukrajnát és Bident okolja a háborúért. A politikus, aki magát a megállapodások királyának tartja, igyekszik leplezni, mennyire meztelen.