Nyilvánosságra került egy eddig ismeretlen vers John Lennontól, amely igencsak meglepte a közönséget.


64 év elteltével napvilágot látott egy fiatal korában íródott, rasszista hangvételű vers John Lennontól, amely éles ellentétben áll a későbbi békepárti arculatával. A Beatles legendás frontemberének 1961-ben készült kéziratát most árverésre kínálják.

64 évvel ezelőtt, a Beatles hamburgi tartózkodása alatt született egy vers, amelyet most hoztak nyilvánosságra John Lennon ifjúkori kézirataként. A költemény középpontjában egy Tom nevű munkanélküli fiú áll, akit "sötét bőrűnek és koszosnak" neveznek, miközben munkát keres. A versben Lennon egy vitatott kifejezést is használ, amely komoly reakciókat válthat ki - számol be róla a Daily Mail.

A vers egy A5-ös jegyzetfüzet lapjain bukkant fel, melyet a német fotós, Astrid Kirchherr hamburgi otthonában fedeztek fel. Astrid, aki a zenekar szoros barátja volt, megőrizte ezt a titkos kincset. A kéziratot fekete tintával írták, és a következő szavakat rejti:

Egyszer volt, hogy egy kis néger, aki elvesztette az anyját, munkát keresett.

Talán cipőpucoló fiú leszek - mondja a néger, aki fekete és koszos volt.

De nem - sajnos a szerencse úgy hozta, hogy nem talált munkát.

Nincs lehetőség egy ostoba ember számára.

Ez a szöveg teljesen ellentmond annak a békés, szeretetteljes képmásnak, amely John Lennon későbbi éveiben, a Beatles fénykorában alakult ki. Amikor 1961-ben megírta ezt a verset, a zenekar még csupán a pályafutása elején állt. Egy évvel később jelentették meg első kislemezüket, a „Love Me Do”-t, majd 1963-ban kiadták debütáló albumukat, a „Please Please Me”-t, amely megnyitotta számukra a világhír kapuit.

Giles Moon, a Julien's Auctions zenei vezetője megosztotta gondolatait John Lennonról: "Lennon egy rendkívül összetett művész volt, akinek a nyilvános és a magánélete is sokszínűséget tükrözött. Az ő életének mélységei révén felfedezhetjük, hogy saját harcai voltak. Munkái, zenéi és fellépései egyfajta tükörként szolgálnak, amelyek bemutatják belső küzdelmeit, és azt az utat, amelyen végigjárva egy érzékenyebb emberré vált."

John Lennon személyiségének sötétebb oldaláról is köztudott, hogy időnként erőszakos volt. Egykori felesége, Cynthia elmondta, hogy Lennon féltékenységből egyszer arcon ütötte őt. Lennon maga is bevallotta, hogy bántalmazott nőket. Emellett fiát, Juliant érzelmileg is bántalmazta, aki később nyíltan beszélt arról, hogy nem volt tervezett gyerek, "egy üveg whiskyből született".

Az évek folyamán számos olyan felvétel és elbeszélés látott napvilágot, amelyek John Lennont kedvezőtlen fényben tüntették fel. Különösen emlékezetesek azok az esetek, amikor a zenész fogyatékkal élőkkel szemben tanúsított gúnyos megjegyzései, valamint a Cavern Club műsorvezetőjével, Bob Woolerrel történt erőszakos összetűzése.

John Lennon 1980-ban tragikus körülmények között hunyt el, amikor egy megszállott fanatikus, Mark Chapman, New York-i otthona előtt végzetes lövést adott le rá, mindössze egy évtizeddel a Beatles hivatalos felbomlása után. Ez a sokkoló esemény új fényt vet Lennon sokrétegű személyiségére, és arra figyelmeztet, hogy a legnagyobb ikonok is hordozhatják magukban a múlt árnyait és ellentmondásait.

Related posts