Orbán Viktor is ringbe lépett, hogy megszerezze Trump első számú európai szövetségesének címét.


Miután Donald Trump január 20-án visszatér a Fehér Házba, jelentős elmozdulások várhatók az Egyesült Államok és Európa közötti diplomáciai kapcsolatok terén. Ennek következtében több európai vezető már most igyekszik elnyerni Trump bizalmát, hiszen a cél az, hogy ők legyenek a kulcsszereplők Európa és az újonnan megválasztott amerikai elnök közötti kapcsolatokban. A politikai táj gyorsan változhat, és a jövőbeni együttműködés irányvonalait már most érdemes megfontolni.

Számos európai politikai vezető igyekszik elnyerni Donald Trump megválasztott amerikai elnök kegyeit, abban a reményben, hogy ők lehetnek azok, akik közvetítő szerepet töltenek be az Egyesült Államok és Európa közötti kapcsolatokban – számol be a Bloomberg.

Ez a verseny három olyan európai állam- vagy kormányfő között folyik, akik jelenleg hatalmon vannak, valamint Boris Johnson, a korábbi brit miniszterelnök között. Az értesülések szerint Emmanuel Macron francia elnök, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök versenyeznek azért, hogy ők legyenek azok, akik összekötik Trumpot Európával.

A hírek szerint Emmanuel Macron részben azért hívta meg a hétvégén újra megnyitott Notre Dame ünnepélyes átadására a megválasztott amerikai elnököt, hogy ezzel lenyűgözze Donald Trumpot. Ez a lépés azonban protokolláris szempontból vitatható, hiszen nem a hivatalban lévő, leköszönő Joe Bident invitálta, hanem a Fehér Házat Biden felesége, Jill Biden képviselte az eseményen.

A katedrális ünnepélyes megnyitóján jelen volt Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke is, aki lehetőséget kapott arra, hogy személyesen tárgyaljon Donald Trumppal. Az újonnan megválasztott elnök kifejezetten kedvezően nyilatkozott az olasz kormányfővel folytatott megbeszéléseiről. Érdemes megjegyezni, hogy a Politico 28 befolyásos személyiség listáján Meloni kiemelésének egyik oka Trumppal való potenciális kapcsolata, ami az Európai Unióban is növekvő figyelmet keltett. Továbbá, Elon Musk, aki az utóbbi időszakban egyre nagyobb befolyásra tett szert, szintén elismerően nyilatkozott Meloniról, ami tovább fokozza a politikai érdeklődést iránta.

Ugyan a hétvégén Párizsban nem volt jelen Orbán Viktor magyar miniszterelnök, azonban a magyar kormányfő Trump floridai villájában, Mar-a-Lago-ban találkozott a megválasztott elnökkel, valamint Elon Muskkal és Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadójával, Michael Waltz-cal, ahol három órán keresztül tárgyaltak.

A lap megjegyzi, hogy ugyan Magyarország mérete és gazdasági ereje miatt a magyar kormányfő nem annyira erőteljes, mint Franciaország vagy Olaszország, ugyanakkor az Európai Unióban a vétói miatt országa mérete ellenére nagyobb befolyással bír. Valamint a nyugati vezetők közül Orbán volt az első, aki Trump újraválasztását támogatta - valamint már 2016-ban és 2020-ban is -, Trump számára pedig fontos a lojalitás.

Mint a lap hozzáteszi, Trump számára nem kizáró ok, hanem pont erény az illiberális demokrácia, az egyetlen Kamala Harris-szel tartott elnöki vitán pedig Trump név szerint is említette a magyar miniszterelnököt mint pozitív példát.

Az, hogy ki tölti be az összekötő szerepet Európa és az Egyesült Államok új adminisztrációja között, rendkívül jelentős, főleg figyelembe véve, hogy Trump a kampány során és megválasztása óta is azt hangsúlyozta, 25%-os vámot kíván bevezetni minden, az Egyesült Államokba érkező termékre. Ez a lépés komoly feszültségeket okozhat, sőt, egy esetleges vámháború is kibontakozhat az óceán mindkét oldalán.

A vámháború lehetősége mellett az ukrajnai konfliktus is kulcsfontosságú tényező Európa számára. Az újonnan megválasztott elnöknek különösen ügyelnie kell arra, hogy ne állítsa le a Kijevnek juttatott katonai támogatásokat, mivel ezek elmaradása jelentős hatással lehet az európai biztonságpolitikai struktúrára.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök is például személyesen utazott Mar-a-Lago-ba, ahol Trumpot arra akarta rávenni, álljon el a vámtarifák emelésétől, mivel az bedöntené Kanada gazdaságát, amire Trump viccesen csak annyit reagált, Kanada lehetne az Egyesült Államok 51. tagállama.

Trudeau és Orbán mellett Javier Milei, Argentína elnöke, valamint Mark Rutte, a NATO főtitkára is személyesen látogatott el Mar-a-Lagóba Trump megválasztását követően. Emellett több amerikai üzletember is részt vett közös vacsorákon a január 20-án a Fehér Házba visszatérő Trump társaságában.

Kaja Kallas, az Európai Unió új kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki december 1-jén lép hivatalba, eddig még nem kereste meg a megválasztott amerikai elnököt. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen, hogy míg Trump és csapata a jövőbeli terveiket kidolgozzák, az európai elképzelések és vélemények is eljussanak hozzá.

Related posts