Jelenleg valami izgalmas dolog történik az Antarktiszon, ami visszarepít minket az utolsó jégkorszak időszakába.


Egy új tanulmány szerint az Antarktisz jégtakarójának az éghajlatváltozás és a globális felmelegedés miatt bekövetkező olvadása fokozhatja a felszín alatti vulkáni tevékenységet.

Az Antarktisz olvadó jege vulkánkitöréseket indíthat el a kontinens hatalmas jégtakarója alatt, ami lassú, de veszélyes visszacsatolási hurkot hozhat létre - írja az Independent. Az Antarktisz több mint 100 vulkánnak ad otthont, amelyek közül sok a jégtakaró alatt rejtőzik, különösen a nyugati partok mentén, ez pedig megnehezíti észlelésüket és tanulmányozásukat.

A kutatók 4000 számítógépes szimulációt futtattak le, hogy megvizsgálják, hogyan hat a jégpáncél fokozatos csökkenése az antarktiszi jégtakaró alá temetett magmakamrákra. Az eredmények azt mutatják, hogy a jég olvadásával enyhül az alatta lévő kőzetekre nehezedő nyomás, ami lehetővé teszi a tömörített magma kitágulását.

A tanulmány rávilágít arra, hogy a jégtakaró súlya hogyan hat a lenti magmára. Amikor a jég elolvad, a fedőréteg nyomása csökken, lehetővé téve a magmában oldott gázok távozását - mintha egy üdítős üveget nyitnánk ki. Ez a gázkibocsátás növeli a nyomást a magmakamrában, ami növeli a kitörés valószínűségét.

Bár ezek a vulkánkitörések a jégpáncél alatt zajlanak, és nem mindig észlelhetők, hatásuk rendkívül jelentős lehet. A szubglaciális vulkánok által kibocsátott hőenergia felgyorsíthatja a jég olvadási folyamatait, mélyen a felszín alatt, ami a jégtakaró instabilitásához vezethet, és újabb vulkáni aktivitást idézhet elő.

A kutatók figyelmeztetnek arra, hogy ez a jelenség egy lassú, önfenntartó visszacsatolási hurkot indíthat el: az olvadó jég csökkenti a felszíni nyomást, ami további vulkánkitörésekhez vezet. Ezek a kitörések hőt bocsátanak ki, ami felgyorsítja a jég olvadási folyamatát.

A jégtakaró alatti kitörések tovább fokozhatják az olvadást, súlyosbítva a globális hőmérséklet által már most jelenlévő kihívásokat

A tanulmányban ezt olvashatjuk: - állapítja meg a kutatás.

A kutatás szerint ez a visszacsatolási mechanizmus évszázadokon keresztül működik, ami azt jelenti, hogy a hatások akkor is fennmaradhatnak, ha az emberiség drasztikusan csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Bár a kutatás kiemeli e változások fokozatos jellegét, aggodalomra ad okot Antarktisz hosszú távú stabilitása, valamint a globális tengerszint alakulására gyakorolt hatása. A kontinens jégtakarója már jelenleg is jelentős szerepet játszik a tengerszint emelkedésében, és a fokozódó vulkáni aktivitás tovább súlyosbíthatja ezt a helyzetet.

Related posts