Pulai András előrejelzése szerint 2025-ben jelentős politikai feszültségek és konfliktusok várhatóak a hazai politikai színtéren. A várható csatazaj és vérengzés a belpolitikában arra utal, hogy a politikai erők között éles ellentétek fognak kialakulni, m


Az év 2024 mindenki számára felejthetetlen élményekkel zárult, hiszen a magyar politikai színtéren olyan drámai változások történtek, amelyeket évtizedek óta nem tapasztaltunk. Két jelentős választás zajlott le, amelyek a közvélemény-kutatók számára kiemelt jelentőséggel bírtak - nyilatkozta Pulai András, a Publicus Intézet vezetője a KlikkTV Mélyvíz című műsorában. Kiemelte, hogy az Európai Parlamenti és az önkormányzati választások során a Publicus mérései bizonyultak a legpontosabbnak, különösen a fővárosi eredmények tekintetében.

Amerikában a közvélemény-kutatók harmadszor mérték nagyon alul Donald Trumpot, erről éles vita van a szakemberek között - emlékeztetett Pulai András. Úgy tűnik, hogy ez egy mélyebb és széleskörű probléma ott, amire megoldást kell találniuk a helyi közvélemény-kutató cégeknek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a romániai választások is teljesen más eredményt hoztak, mint amire a kutatások alapján számítani lehetett. "Ezzel nem vagyok olyan kritikus, mint az amerikaival szemben, hiszen már látjuk, hogy Romániában történt egy nagyon komoly befolyásolási kísérlet, és végül az alkotmánybíróság meg is semmisítette az eredményt." Pulai András nem is emlékszik hasonló esetre Európában. "Ha ilyen kilengések vannak a politikában, akkor nem is lehet jól kutatni."

Ironikusan megjegyezte, hogy nekünk van egy Szuverenitásvédelmi Hivatalunk, ami az ilyen esetek elhárítására jött létre. "Bár ez egy aszimmetrikusan működő szervezet, és csak a nyugati irányból érkező vélt vagy valós befolyásolási kísérletekre figyel, a keletiekre nemhogy nem figyel, hanem örömmel fogadja."

Sok országban viszont pontosak voltak a felmérések: Nagy-Britanniában, Németországban, Franciaországban. Az EP-választás eredménye is sok helyen pontos volt. A Publicus Intézet vezetője szerint vannak a szakmának kihívásai világszerte, például a válaszadási hajlandóság csökkenése, politikai befolyásolások.

Az utóbbi időszakban itthon jelentősen megnőtt a Fideszhez kapcsolódó közvélemény-kutató intézetek száma. Korábban ezek az intézetek évente csupán egy vagy két kutatást tettek közzé, most azonban havonta újabb adatokkal rukkolnak elő. A belpolitikai táj képét óriási átrendeződés jellemzi, mely során bizonyos pártoktól valószínűleg búcsút fogunk venni, míg mások újra erőre kaphatnak. Pulai András figyelmeztetett, hogy ebben a zűrzavaros időszakban különösen magas a bizonytalan szavazók aránya. Két típust különböztetünk meg: az egyik csoport a párt választásában ingadozik (ez jelenleg 36-38 százalék), míg a másik bizonytalankodik abban, hogy egyáltalán elmegy-e szavazni (ez a szám 22-24 százalék körüli). Különféle átfedések is megfigyelhetők e csoportok között. Az új politikai szereplők rendkívül gyorsan, néhány hónap alatt váltak népszerűvé, ami a politikai színtéren villámgyors fejlődésnek számít. A választók egy része óvatosan közelít az új pártokhoz, és emiatt a közvélemény-kutatók eredményei között is jelentős eltérések tapasztalhatók - tette hozzá Pulai András. Megemlítette, hogy a Nézőpont Intézet például eltérő módszerekkel dolgozik, olyan megközelítéseket alkalmazva, amelyeket más cégek nem használnak.

A közvélemény-kutatások eredményei, amint napvilágot látnak, azonnal egyfajta értelmezési keretbe helyeződnek, ahol politikai szereplők és elemzők is fellelhetők, akik igyekeznek saját narratívájukba illeszteni azokat. Számos kutató foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy ezek a felmérések mennyire képesek befolyásolni a választások kimenetelét, különösen a győzteshez való vonzódás szempontjából. Egyértelmű, hogy a politikai küzdelem egyre inkább ráirányul a közvélemény-kutatások világára, sokkal hangsúlyosabban, mint azt korábban tapasztalhattuk.

A Fidesz rendkívüli erőforrásokkal bír, és eddig mindig hajlandóak voltak alkalmazkodni, ha valami nem bizonyult hatékonynak. Ezek a módosítások általában nem történnek meg azonnal, inkább hónapok távlatában figyelhetők meg. Jelenleg egy olyan szituáció alakult ki, amelyben megjelent egy figura, akit sokan Messiásként, Megváltóként, sőt Orbán legyőzésére képes személyként emlegetnek, és ez a tendencia a számokban is tükröződik. Ilyen jelenségek már korábban is előfordultak a magyar politikai tájban, de azok csak rövid ideig tudtak érvényesülni. Most viszont úgy tűnik, hogy Magyar Péter sokkal sikeresebben építi fel pozícióját – nyilatkozta Pulai András.

A Fideszben aggodalommal néznek a jövő felé, hiszen a hatalmasra növesztett "birodalmuk" elvesztése komoly következményekkel járhat. Mivel sok érdek fűződik a hatalomhoz, a tét most minden eddiginél magasabbra emelkedett. Ennek megfelelően várható, hogy a politikai csatározások felerősödnek, és a harc hevesebbé válik, tele lesz kiáltásokkal és feszültséggel. Pulai András figyelmeztetett arra, hogy Orbán Viktor sorsa akár Gyurcsányéhoz hasonlóan alakulhat, és már jóval a választások előtt látható jelei lehetnek a Fidesz esetleges bukásának, ahogy az 2010-ben is megtörtént. Véleménye szerint a Fidesz valószínűleg módosítani fog a választási törvényeken 2025-ben, hogy bármilyen kis változtatással is növeljék esélyeiket a hatalom megtartására.

Related posts