Az emberi földművelés kialakulásának hátterében álló pusztító tüzek újraértelmezhetik a történelem menetét. E természeti jelenségek arra ösztönözhették az őseinket, hogy új módszereket találjanak ki a táplálék előteremtésére, így formálva a mezőgazdaság k

Levante déli részén mintegy 8000 éve kezdtek el letelepedni az addig vadászó-gyűjtögető életmódot folytató emberek, ezzel együtt pedig földművelésbe kezdtek. Ámosz Frumkin izraeli geológus szerint az átállásra az éghajlatváltozás okozta pusztító erdőtüzek, valamint az ezekkel járó talajerózió késztethette a közel-keleti régió lakosait - írja az MTI.
Amint újonnan megjelent tanulmányából kiderül, a szakértő mindezt különböző izraeli faszén-, talaj- és ásványi lerakódások vizsgálatával jött bizonyítja. Eredményei arra mutatnak, hogy nagyjából 8200 éve hirtelen megugrott a tűzesetek száma, feltehetőleg heves villámlással járó viharok jelentkezése miatt, amelyeket a Föld Nap körüli pályájának akkori helyzetéből fakadó magas napsugárzás idézhetett elő.
A tűzvészek drámai hatásokat gyakorolhattak a növényvilágra, különösen azokon a vadászó és gyűjtögető közösségek által lakott területeken, ahol az emberek élték mindennapjaikat. A növények gyökerei nélkül a talaj védtelenné vált: a csapadék lemosta, míg a szél elhordta a sziklás hegyoldalakról. E folyamatok következtében a völgyekben és természetes mélyedésekben felhalmozódott üledék ideális környezetet teremtett a mezőgazdasági művelés számára. Így ezek a helyszínek lettek a legnagyobb újkőkorszaki települések otthonai, mint például Jerikó és Gilgál, melyek a Jordán-völgy déli szegletében helyezkedtek el. A dombvidékek között is olyan területeken találtak jelentős települések nyomait, ahol vastag üledékrétegek halmozódtak fel, mint például a Jeruzsálemtől nyugatra fekvő Motza.
Frumkin professzor kizárta, hogy a tüzeket vulkáni tevékenység okozta volna, és óriási léptékük miatt azt sem tartja valószínűnek, hogy az emberek lettek volna felelősek értük. A feltételezések szerint ez a térség volt a világ egyik első olyan része, ahol az emberek körülbelül nyolcezer éve földművelésbe kezdtek, és áttértek a letelepedett életmódra.