A Bükk hegység medvéi felfedezték a vadetetőket, és most már rendszeresen látogatják ezeket az etetőhelyeket. A természetvédelmi szakemberek megfigyelései alapján a medvék egyre gyakrabban keresik fel ezeket a helyeket, ahol táplálékhoz jutnak. A jelenség


Dél-Bükkben egy medve napokig egy szórót látogatott, ahol a kihelyezett takarmányrépát fogyasztotta.

Az utóbbi hetek során a közösségi média és az országos sajtó csatornáin sűrűn felbukkantak hírek a Bükk hegység medvepopulációjáról. A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága részletes tájékoztatót adott ki a területén megfigyelt, fokozottan védett barna medvékről, hangsúlyozva e csodálatos állatok védelmét és megőrzését.

A lakossági bejelentések folyamatos érkezésével párhuzamosan a barna medve már többször is felbukkant korábban ismert területeken. Munkatársaink által telepített kamerák előtt is megjelent augusztusban, valamint az őszi hónapok során. A nyár második felétől néhány olyan bejelentést is kivizsgáltunk, amelyeknél sajnos nem sikerült nyomokat felfedeznünk, amelyek a barna medve jelenlétére utaltak (például Miskolc, Avasi kilátó). A telepített térfigyelő kamerák sem rögzítették a faj aktivitását ezen a területen.

- fogalmazták meg.

Bizonyos esetekben a bejelentők tévedtek, és medvenyomként más állatok, például gímszarvas vagy borz által hátrahagyott nyomokat azonosítottak.

Az ősz folyamán a Bükki Nemzeti Park határain túl is felfedezhettük ezt a különleges fajt. Számos helyszínen bukkantak fel, például Ipolytarnóc környékén és a Komra-völgyi víztározó közelében. Az Ipolytarnócon készült felvételt Juhász Tamás készítette, míg a Komra-völgyben Papp Ferenc örökítette meg a látványt. Emellett az Észak-Bükk, különösen a Kondó és Tardona vidékén is találkozhatunk ezzel a fajjal.

- bemutatták az észlelés különböző helyszíneit.

Ebben az időszakban olyan felvételt is terjesztettek a faj hazai "rajongói", amely valójában nem is Magyarországon készült – a videó sajnálatos módon "ceredi medveként" vált ismertté az országos médiában. Az ehhez hasonló, megtévesztő "álhírek" nem csupán félrevezetik a közönséget, de a faj hazai megítélésének sem tesznek jót.

A csapadékosabb időjárás és az ezt követő havazás újabb medvékkel kapcsolatos megfigyelésekhez vezetett. November elején, a közösségi médiában megosztott Demeter Zoltán felvételén, a Felsőhámor - Szeleta - Csókás területén rögzített medvenyomok bukkantak fel, melyek nagy valószínűséggel egyetlen egyedtől származnak.

- körvonalazták.

Ebben az időszakban a Dél-Bükk egy jól meghatározott szegletében egy másik helyszínen is rendszeres aktivitás figyelhető meg. Itt egy medve több napon át látogatta azt a szórót, ahol a gondosan kihelyezett takarmányrépát falatozta.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén 2024. november 19-én az Upponyi-hegység területéről származó, vadgazdálkodói felvétel igazolta a faj jelenlétét. A 2024.november 23-i havazást követően a Bükkben tartózkodó egyed lábnyomai alapján - Illyés Evelin felvétele - a csapadékviszonyoknak megfelelően kirajzolódott egy folytatólagosnak tekinthető csapa a Csókási-forrástól Jávorkút felé, ami a Nagy-mezőig tartott, majd onnan délre fordult. Erről a példányról 2024. november 25-én, az esti órákban Igazgatóságunk egy kameracsapdáján - Gombkötő Péter felvétele - felvétel is készült

- Megosztották az észlelés pontos időpontját.

Sajnos az utóbbi évek során a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának több vadkamerája is sérüléseket szenvedett, és egyeseket el is loptak.

Igazgatóságunk állami források felhasználásával és Interreges pályázati keretből működtetett kamerái a fokozottan védett fajok előfordulásának napi aktivitását, az őket veszélyeztető tényezőket is dokumentálják. A kihelyezett kamerák többek közt a nagyragadozókkal kapcsolatos információk gyűjtését és ezáltal a lakosság hiteles és érdemi tájékoztatását is szolgálják. Ennek ellenére számos eszközünket eltulajdonították és rongálták az elmúlt években, időszakban

Részletesen kifejtették, és hangsúlyozták, hogy a megbízható alapadatok nem csupán a faj dokumentált előfordulásának igazolásához és a potenciális konfliktushelyzetek elkerüléséhez elengedhetetlenek.

A legfrissebb megfigyelés a varázslatos lillafüredi Csókás-forrás környékén zajlott, ahol fotók készültek a medve lábnyomairól. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának szakértői hitelesítették a medve jelenlétét a területen.

Related posts