A magyarok történelmi csúcsot elérve, rekordszámú devizát tartanak a kezükben.


A lakosságnál lévő készpénzállomány több mint 6 százaléka deviza, míg a bankbetétek 27,8 százalékát tartják más ország pénznemében - derül ki a Magyar Nemzeti Bank friss statisztikáiból. Sőt, a magyar devizabetétek csaknem fele külföldi hitelintézetnél van.

A lakosság devizában tartott pénzmennyisége folyamatosan emelkedik: az MNB legfrissebb adatai alapján március végén a háztartások...

Vagyis a készpénzállomány több mint 6 százalékát tartotta március végén a lakosság devizában, míg az összes magyar és külföldi hitelintézeteknél tartott betét 27,8 százaléka volt deviza - hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, Fülöp Norbert Attila.

A készpénzes devizaállomány csúcspontját 2022 harmadik és negyedik negyedévében érte el, amikor is 519, illetve 501 milliárd forintot regisztráltak. Azóta, kisebb ingadozásokkal, de egyértelmű csökkenés figyelhető meg. A szakértők szerint ez a devizakészpénz-állomány drámai emelkedése nem véletlen, hiszen 2022 elején az euró hivatalos jegyzése 355 forint környékén mozgott, míg a nyár folyamán már átlépte a 400 forintos pszichológiai határt, hogy október közepére 433 forintra emelkedjen, mielőtt visszafordult volna.

Miközben a devizában tartott készpénz mennyisége lassan, de biztosan csökkent a 2022-es csúcshoz képest, a magyar bankoknál devizaszámlán lévő pénz értéke ismét emelkedni kezdett, és 122,2 milliárd forinttal haladta meg március végén az előző negyedévi értéket.

A devizabetét egyértelműen kedvezőbb alternatíva a készpénzes megoldásokkal szemben. Például, ha valaki 6 hónapra helyez el eurót, a Gránit és a MagNet Bank kínálatában 2%-os, vagy annál magasabb kamatok érhetők el. Ezen kívül, ha valaki 3 hónapos lekötést választ, a CIB Bank akár 4%-os, sőt, bizonyos esetekben 6%-os kamatot is kínálhat, feltéve, hogy a bankbetét mellé befektetési jegyet is vásárol. Ez a lehetőség különösen vonzó lehet a befektetni vágyók számára.

Fülöp Norbert Attila szerint azonban még látványosabb a külföldi bankoknál tartott bankbetétek értékének felfutása:

Valóban, bár az előző negyedévi rekordhoz képest 15,6 milliárd forintos csökkenést mutat, mégis ez a második legmagasabb érték, amelyet valaha regisztráltak.

Ez azt jelenti, hogy a hitelintézeteknél lévő forint- és devizabetétek közel egyharmada, pontosan 27,8 százalék, külföldi bankszámlákon található. Ezen belül a devizabetétek esetében a külföldi bankok részesedése 47,9 százalékra tehető - fűzi hozzá a szakértő. Ugyanakkor megjegyzi, hogy nincsenek konkrét adatok arra vonatkozóan, hogy a külföldi számlákon mekkora arányban vannak a deviza és forint megtakarítások, de valószínű, hogy az utóbbi mennyiség elenyésző.

A külföldön elhelyezett betétek magas arányának kialakulásában természetesen fontos tényező a Revolut kiemelkedő jelenléte Magyarországon. A cég 2024 végére körülbelül 1,7 millió ügyfelet vonzott az országban. Emellett a Wise és a PayPal is jelentős hazai ügyfélkörrel bír, ami tovább növeli a külföldi betétek iránti keresletet – tette hozzá az elemző.

Related posts