Robert Fico döntése következtében Orbán Viktor egyedül maradt az Európai Unióban egy kiemelkedő jelentőségű ügyben.


Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke csütörtökön bejelentette, hogy országának péntektől vége a blokádnak az Európai Unió legújabb szankciós csomagjával kapcsolatban. Fico hangsúlyozta, hogy Szlovákia mindent megtett annak érdekében, hogy megfelelő garanciákhoz jusson az Európai Bizottság által előterjesztett intézkedésekből származó potenciális károk ellen. Ezzel a lépéssel Orbán Viktor miniszterelnök egyedül marad az EU-ban a vétójával.

Szlovákia pénteken felhagy az Európai Unió legújabb, Oroszországgal szembeni 18. szankciós csomagjának blokkolásával - jelentette ki csütörtökön este Robert Fico szlovák miniszterelnök a Facebookon közzétett videóüzenetében. A kormányfő a döntést azzal indokolta, hogy a vétó fenntartása már kontraproduktív lenne, és veszélyeztetné az ország gazdasági érdekeit.

Az MTI híradása szerint Szlovákia eddig megakadályozta az EU 18. szankciócsomagjának egységes jóváhagyását, mivel nem ért egyet az Európai Bizottság azon javaslatával, amely 2028-tól az orosz gázimport leállítását célozza. A szlovák kormány aggályai szerint ez súlyos hiányokat és áremelkedést idézne elő, továbbá lehetőséget adna arra, hogy kártérítési igénnyel lépjenek fel az orosz gázszállító felé. Robert Fico azonban a csütörtöki videóüzenetében bejelentette:

A szlovák delegáció már hatszor élt vétójogával a 18. csomag ügyében, ahogyan azt a miniszterelnök is hangsúlyozta. Azonban úgy véli, hogy az ilyen ellenállás már nem szolgálná az ország érdekeit, különösen figyelembe véve, hogy "a tárgyalások az Európai Bizottsággal minden lehetséges utat kimerítettek". A miniszterelnök bejelentette, hogy Szlovákia írásos garanciákat kapott az Európai Bizottságtól, amelyeket Ursula von der Leyen elnök és a biztosok kollégiuma is megerősített. Ezzel Szlovákia a lehető legnagyobb védelmet érte el, hogy megóvja magát az Európai Bizottság javaslataiból fakadó potenciális károktól.

Az uniós garanciák kiterjednek a gáz árára, annak esetleges hiányára, a szállítási díjakra, valamint arra a lehetőségre, hogy extrém árak vagy készlethiány esetén válsághelyzetet hirdethessenek, ami akár a tilalom felfüggesztéséhez is vezethet az orosz gázimport tekintetében

- mondta Robert Fico az Új Szó beszámolója szerint. A kormányfő elmondta, hogy Szlovákia külön tárgyalásokat folytatott az EU-val arról, miként lehet uniós alapokat felhasználni a magas gázárak kompenzálására. Az Európai Bizottság ígéretet tett, hogy ha az orosz Gazprom megsértené a 2034-ig érvényben lévő szállítási szerződést, részt vesz egy esetleges választottbírósági eljárásban.

Kijelentette, hogy a szavazáson a javaslat ellen fog szavazni, mivel véleménye szerint a tervezet súlyosan veszélyezteti az európai versenyképességet, különösen Szlovákia esetében. Megjegyezte, hogy bár a szankciós csomag elfogadását most nem tudják megakadályozni, ez csak a folyamat "első szakaszának" végét jelenti. Hangsúlyozta, hogy a következő lépésben egy cselekvési tervet és munkacsoportot állítanak fel, amelynek feladata lesz, hogy kidolgozza, miként védhetik meg a nemzeti érdekeiket az orosz gázhelyzet kapcsán. Emlékeztetett arra is, hogy az Európai Bizottság már dolgozik a 19. szankciós csomagon, amelyhez ismételten szükség lesz Szlovákia beleegyezésére.

Az Európai Bizottság június 10-én jelentette be legújabb szankciós intézkedéseit Oroszországgal szemben, reagálva az Ukrajna ellen indított invázióra. Az új intézkedések fő célpontjaiként az orosz energiabevételek, banki szektor és a hadiipari cégek szerepelnek. Ezt követően, június 26-án, csütörtökön Brüsszelben zajlott le az Európai Unió tagállamainak állam- és kormányfőinek idei második hivatalos csúcstalálkozója.

A találkozó előtt sokan reménykedtek abban, hogy a magyar és a szlovák kormányfő képes lesz közös nevezőre jutni a vétóik visszavonásáról az Oroszországgal szembeni 18. szankciócsomag jóváhagyása érdekében. Azonban a várakozásokkal ellentétben ez nem valósult meg, hiszen Szlovákia és Magyarország korábban már megvétózta ezt a javaslatot a Külügyek Tanácsában. A szlovák kormányfő döntése után Orbán Viktor miniszterelnök magára maradt a helyzet kezelésében.

Related posts