Űrteleszkópokkal figyelik az újonnan felfedezett aszteroidát, amelynek esélye, hogy hét év múlva ütközik a Földdel, mindössze két százalék.


A James Webb űrteleszkóp segítségével kezdik el tanulmányozni a 2024 YR4 nevű aszteroidát, amelyet tavaly december 27-én fedeztek fel. Az eddigi információk szerint a következő hét évben 2 százalékos eséllyel ütközhet a Földdel - számol be a CNN.

A nagyágyú alkalmazása azért vált szükségessé, mert így sokkal precízebb információkat nyerhetünk az égitest pályájáról és méretéről. A földi űrtávcsövekkel végzett mérések alapján a Föld felé közelítő szikladarab átmérőjét jelenleg 40 és 90 méter közé becsülik. Hogy jobban megértsük ezt a méretet, érdemes összehasonlítani egy másik jelentős eseménnyel: a dinoszauruszok kihalását okozó aszteroida átmérője körülbelül 10 kilométer volt, és ennek az égitestnek a hatása radikálisan megváltoztatta a földi klímát.

Helyi szinten egy 2024 YR4 méretű test is komoly pusztításra képes, de az űrteleszkóp által megszerzett adatok alapján az is kiderülhet, hogy az ütközésre a jelenleg sejtettnél kevesebb az esély vagy akár nulla. Az aszteroida aránylag rövid ideig, áprilisig jár olyan zónában, ahol könnyen vizsgálható.

Ha a Földet globálisan nem is fenyegeti egy ekkora égitest, az rossz helyen becsapódva akár milliók halálát is okozhatja. Az 1908-ban a szibériai Tunguszka folyónál lakatlan területen lezuhant aszteroida durván 30 méteres átmérőjű volt, a becsapódás ereje pedig nagyjából 25 kilométeres körben tarolta le az erdőt.

Related posts