Shondor: Az amerikai alvilág kiemelkedő figurája Shondor neve a bűnözés sötét világában cseng, ahol az ő személyisége és tevékenysége az alvilág számos aspektusát formálta. Az ő története a hatalom, a befolyás és a titkos szövetségek szövevényes hálójába


1975 tavaszán pokoli robbanás rázta meg a várost, amikor felrobbantották az autóját, ezzel véget vetve a tengerentúli magyar alvilági figura mítoszának. Az esemény új fejezetet nyitott a sötét történetek könyvében, és a legendás figura árnyéka örökre eltűnt a történelem színpadáról.

A Shondor család története Clevelandba vezet, ahol az I. világháború előtt telepedtek le, a város szívében található magyar negyedben. Eredeti nevüket, Birnstein, az új környezethez alkalmazkodva Birnsre egyszerűsítették. "Shondor" becenevük a magyar Sándor név amerikai kiejtéséből származik, így tükrözve a kultúrák találkozását és az új élet kezdetét.

Dr. B. Stenge Csaba hadtörténész kutatásai rámutatnak, hogy az amerikai alkoholtilalom idején a családok nem ritkán a bűnözés felé fordultak, és Shondorék sem voltak kivételek: titkos pálinkafőzőt üzemeltettek. Tragikus módon Shondor édesanyja egy üzemi baleset következtében vesztette életét. A fiatal fiú pályafutása bűnözőként autólopással indult, majd később vesztegetés miatt is bíróság elé került. Egy közlekedési incidens során, amikor egy elsőbbségadásról vitáztak, úgy tűnik, hogy nem tudta türtőztetni magát, és a másik autós állkapcsát törte el. Már 20 éves korára hírnevet szerzett magának erőszakos viselkedésével.

Shondor klasszikus maffiózó pályafutása védelmi pénzek beszedésével kezdődött, tiltott szerencsejátékok szervezésével folytatódott, több gyilkosságnál is felmerült a neve. Bizonyítékot nem találtak a hatóságok, és senki nem mert tanúskodni ellene, de a helyi lapok Cleveland első számú közellenségeként emlegették az 1950-es évekre.

- Ahogy a bűnözői vonalon a híre nőtt, a védelmi pénzeket egyre könnyebben tudta beszedni, beleértve piros lámpás házak védelmi pénzeit is - írta róla a történész. - Jó volt a kapcsolata az olasz maffiával, remek ügyvédjei voltak, akik azt is megakadályozták, hogy nem kívánatos emigránsként kiutasíthassák az Államok területéről.

"Shondor" clevelandi polgár lett, hivatalosan egy étteremből származott a vagyona, ahová városi tanácsosok, újságírók, rendőrök is jártak, persze ingyen. Celeb volt a maffiózók között, szerette a nyilvánosságot, több interjút adott. Káros volt az egészségre neki tartozni, kegyetlen módon hajtotta be uzsorakölcsöneit, számoltatta el adósait. 1960-tól egy ír bűnözőt vett maga mellé, saját fiaként kezelve, úgy gondolkodva, ha visszavonul majd mentoráltja, Danny Greene veszi át üzleteit, ám ezt később nagyon megbánta.

Greene is kölcsönt kért a főnöktől, droggal üzletelt, de belebukott, Shondor pedig visszakövetelte a pénzt, mert ha nem tette volna akkor a többi adós előtt vesztett volna az erejéből. Danny viszont úgy vélte, nem hibázott, a körülményeket okolta, de a magyar főnököt ez nem hatotta meg. Először ő akarta kivégeztetni Dannyt, hogy ezzel is példát statuáljon: a szívéhez legközelebb álló embere sem tartozhat neki, de Greene megtalálta a pokolgépet, nem sikerült a merénylet. Bosszút esküdött, ő komolyabb bombát rakatott a leghíresebb magyar maffiózó autója alá, nem is hibázott: a robbanás véget vetett a tengeren túl magyar alvilág legendájának.

Related posts