Szakítópróba küszöbén áll az Európai Unió, ám a közös költségvetés mértéke akár meg is duplázódhat.


Az uniós támogatások rendszere hamarosan jelentős átalakuláson megy keresztül, a Brüsszelben jelenleg kidolgozás alatt álló reformtervek nyomán. Annak érdekében, hogy Ön is naprakész információkkal rendelkezzen a várható változásokról, szeretettel meghívjuk ingyenes szakmai rendezvényünkre! Csatlakozzon hozzánk, és ismerje meg a részleteket!

Spanyolország arra kérte az Európai Uniót, hogy lépjen túl egy régóta fennálló pénzügyi tabun, és vezessen be egy közös adósságvállalási mechanizmust, amely jelentősen megnövelné a blokk költségvetési mozgásterét. Madrid célja, hogy a 2021-ben életre hívott közös hitelfelvételi rendszert, amely a Covid utáni gazdasági helyreállítást támogatta, állandósítsa, ezzel biztosítva az EU központi költségvetésének tartós növekedését. Miközben a déli tagállamok, mint Franciaország és Olaszország, támogatóan állnak az elképzelés mögött, Németország és számos északi ország továbbra is határozottan elutasítja, mivel nem kívánja vállalni a magasabb eladósodottságú országokkal járó kockázatokat – számol be a Politico.

Madrid a 2028-2034-es uniós költségvetési ciklus tervezése előtt tette hivatalossá javaslatát, amelyet kedden este az Európai Bizottság első egyeztetésén is megvitatnak.

Spanyolország véleménye szerint a közös hitelfelvételi alap jelentős szerepet játszhat a stratégiai befektetések támogatásában, valamint az európai közjavak megerősítésében. Az Európai Bizottság várhatóan a nyár folyamán terjeszti elő saját elképzeléseit ezzel kapcsolatban, de már most is nyilvánvaló, hogy a költségvetési tárgyalások várhatóan hosszadalmasak és összetettek lesznek.

Madrid egy újabb vitatott javaslattal állt elő, amely szerint érdemes lenne elhalasztani az EU jelenlegi 300 milliárd eurós adósságának törlesztését. Ezzel a lépéssel Spanyolország azt reméli, hogy több forrást tudna biztosítani a zöld átmenet és más közös prioritások finanszírozására. Az ország érvelése szerint ez a döntés csökkentené a rövid távú pénzügyi nyomást, növelné a likviditást az uniós kötvénypiacon, és biztosítaná a jövőbeli beruházások zavartalan folytatását.

Az úgynevezett "fukar országok" azonban ezt a javaslatot a fiskális unió irányába tett veszélyes lépésnek tekintik, amelyben az EU állandó jelleggel adósodna el a tagállamok nevében.

A közös hitelfelvételt ellenzők új EU-szintű adók bevezetését javasolják a Covid-válság során felhalmozott közös adósság törlesztésére. Az Európai Bizottság 2021-ben olyan közös bevételi forrásokat vetett fel, mint a szén-dioxid-kibocsátási illetékek és a multinacionális cégek nyereségére kivetett adók, amelyek 2028-tól évente akár 36 milliárd eurós bevételt generálhatnának. Ezzel szemben azonban több nemzeti kormány kifejezte ellenállását, mivel aggályaik vannak a tagállamok saját bevételeinek esetleges csökkenése miatt.

Spanyolország álláspontja az új uniós adók bevezetésével kapcsolatban kedvező, ám hangsúlyozza, hogy ezek ne csökkentsék a tagállamok bevételeit, hanem a közös uniós költségvetés bővítését támogassák. A spanyol kormány emellett azt is javasolta, hogy az euróövezet 422 milliárd eurós stabilitási mechanizmusának egy részét a orosz-ukrán konfliktus gazdasági következményeinek enyhítésére fordítsák. Madrid véleménye szerint a COVID-19 világjárvány és az orosz agresszió rávilágított arra, hogy a stabilitás fenntartása nem csupán pénzügyi, hanem gazdasági szempontból is elengedhetetlen.

Related posts