A kérdés az orosz gázról való leválás egy olyan szuverenitási dilemmát vet fel, amely a nemzeti önrendelkezés és a gazdasági függetlenség szempontjából is kulcsfontosságú. Az energiaforrások diverzifikálása nem csupán politikai döntés, hanem a jövőbeli st


Az Euronews brüsszeli stúdiójában elhangzott, hogy Magyarország energiafüggetlenségének biztosítása érdekében fontos lenne mérsékelni az orosz gázfüggőséget. A résztvevők véleménye szerint ebben a témában potenciális megállapodás születhet a bizottság és a magyar kormány között.

A "Szeretünk, Brüsszel?" stúdiójában ezúttal az Európai Bizottság RepowerEU-tervének legújabb javaslatával foglalkoztak a szakértők. A javaslat középpontjában az áll, hogy 2027 végére az unió területéről teljes mértékben megszüntetnék az orosz energiaimportot. Ez magában foglalja a vezetékes gáz, a cseppfolyós gáz és a kőolaj behozatalának leállítását is.

A RePowerEU kezdeményezés 2022-ben, az Ukrajna elleni orosz támadást követően indult el, hogy csökkentse Európa függőségét az orosz fosszilis energiahordozóktól. Azóta azonban egyes területeken, például a cseppfolyós gáz importjában, a függőség még nőtt is. Gyévai Bálint, a European Liberal Forum munkatársa szerint Magyarország nem igazán tesz lépéseket a függőség csökkentésére, ami komoly kérdéseket vet fel a kormány szuverenista narratívájával kapcsolatban.

"Ha annyira szuverének akarunk lenni, akkor nagyon fontos, hogy egy országtól, bármelyik is legyen az, legyen ilyen nagy függőségünk. És ebben az esetben Oroszország felé valószínűleg még nehezebb egy ilyen függőségben benne maradni" - mondta Gyévai Bálint.

Magyarország és Szlovákia határozottan ellenzi az orosz energiahordozók kivezetését, mivel úgy vélik, hogy ez jelentős áremelkedésekhez vezethet, és komoly kockázatot jelentene az energiaszolgáltatások biztonságára nézve. A két ország kifogásolja azt is, hogy a döntés meghozatalában nincs vétójoguk, hiszen a RePowerEU javaslatát az Európai Unió minősített többséggel kívánja elfogadni. Ennek következtében Pozsony és Budapest úgy döntött, hogy megvétózza az EU által tervezett 18. szankciós csomagot. Az ügyben Kugyel Talás, Bernard Guetta európai parlamenti képviselő tanácsadója is aktívan részt vesz.

"Van egy érdekes politkai játék, amit mindig játszik a magyar kormány, hogy az összes eddigi Ororszország elleni szankciót megszavazta. Az az érzése annak, aki nézi a híreket, hogy ez mindig valami aktuális célból fenyegetnek a vétóval. Azt tudom elképzelni, hogy ezzel az energiaügyi tervezettel is arra fogja használni a szankciós vétót, hogy valamilyen engedményeket tudjon elérni Magyarország számára.

Pőcze Júlia, a CEPS elemzője osztotta ezt a megállapítást, és felhívta a figyelmet arra, hogy a múltban is előfordultak hasonló tárgyalások a magyar kormány és Brüsszel között.

"Láttuk, hogy sikerült már Orbán Viktornak, hogy ezelőtt két és fél évvel Ukrajnával kapcsolatban alkut kötött a Bizottsággal, akik valamennyi befagyasztott összeget felszabadítottak, és hajlandó volt a Bizottság a jogállamiságot is beáldozni azért, hogy az ukrajnai ügyet tovább vigye, tehát ha egyszer már sikerült és engedtek Orbánnak, akkor miért nem gondolhatná, hogy megint sikerüli fog" - mondta Pőcze Júlia.

Az elemző ugyanakkor hozzátette, azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a Bizottság időhúzásra játszik és megvárja a magyarországi választások eredményét.

Pőcze Júlia kifejtette: „Őszinte leszek, úgy vélem, hogy van egy esély arra, hogy valamilyen módon megpróbálja ezt az EU-val való megállapodás nélkül elhúzni, remélve, hogy a következő évi választások olyan eredményeket hoznak, amelyek alapján azt gondolják, hogy az újonnan megalakuló kormány hajlandó lesz együttműködni. Ezt is reális lehetőségnek tartom.”

Egyetértett ezzel az érveléssel Gyévai Bálint is, aki szerint egy magyarországi kormányváltás hozhat majd kompromisszumot.

"A véleményem az, hogy végül találunk megoldást, de az időzítés kérdése még nyitott. Elképzelhető, hogy nem a jelenlegi magyar kormánnyal, hanem a következő vezetéssel fogunk elérni előrelépést" - nyilatkozta a European Liberal Forum munkatársa.

A műsor keretein belül szó esett az Európai Unió soron következő dán elnökségéről, valamint a nyári hőhullámokra adott válaszokról, mind uniós, mind magyarországi szinten. Amennyiben bármilyen észrevételük vagy kérdésük merülne fel a műsorral kapcsolatban, kérjük, küldjék el nekünk üzenetüket a [email protected] e-mail címre.

Related posts