A Mol vállalat öt éven belül 700 millió eurót szán megújuló energiaforrásokra irányuló fejlesztésekre.


A jövő helyett a jelen gazdasági folyamatai állnak a középpontban - ezt a témát járja körül a szeptember 4-i Sustainable World konferencia. Itt a hazai fenntartható üzleti szféra képviselői gyűlnek össze, hogy megosszanak tapasztalatokat és ötleteket a fenntarthatóság jegyében.

Az elmúlt hónapok során folyamatosan érkeztek izgalmas hírek a Mol megújuló energia projektjeivel kapcsolatban. Tavaly decemberben például sikerült megszerezniük a régió egyik legnagyobb teljesítményű naperőművét, ami komoly lépés a fenntarthatóság felé. De vajon milyen szerepet játszik a megújuló energia a Mol hosszú távú stratégiájában? Milyen ambíciókkal és célkitűzésekkel kívánják erősíteni a zöldenergia irányába tett lépéseiket?

A Shape Tomorrow stratégiánk középpontjában áll a megújuló energiaforrások bővítése, amely kulcsfontosságú terület számunkra. 2030-ra azt prognosztizáljuk, hogy létesítményeinknek évi 2500 GWh megújuló energia áll rendelkezésére, ez elengedhetetlen ahhoz, hogy megfeleljünk üzemanyagaink és petrolkémiai termékeink fenntarthatósági célkitűzéseinek és kötelezettségeinek.

Ez egy hatalmas volumen, amelynek beszerzése vagy megtermelése holisztikus szemléletmódot igényel tőlünk. Célunk, hogy portfóliónkat minél szélesebb spektrumon diverzifikáljuk: saját zöldenergia-termelésbe kezdünk, a piacról is beszerzünk, valamint figyelemmel kísérjük a PPA szerződések lehetőségeit. Ezen kívül a származási garancia (GO) piacon is új lehetőségek után kutatunk.

Csoportszinten gondolkodunk, stratégiánk nem csak Magyarországra, hanem Horvátországra és Szlovákiára egyaránt érvényes,

igyekszünk integráltan kezelni az országok különböző adottságaiból fakadó lehetőségeket. Ahol jobbak a feltételek, ott szélenergiás projekteket is vizsgálunk, ahol lehetőség van, ott vízenergia-termelésben is vehetünk részt, és természetesen a napenergia továbbra is meghatározó lesz a zöldenergia mixünkben. A terveink szerint a zöldenergiaarány növelésével és egyéb technológiai megoldásokkal 30%-os szén-dioxid kibocsátás-csökkentést tudunk elérni az évtized végére.

Az Alteo többségi tulajdonának megszerzése a hazai M&A piacon kiemelkedő eseménynek számít. Az energetikai szektorban zajló üzleti egyesülések során számos szinergiát lehet felfedezni, különösen a Mol és az Alteo között. Először is, a Mol kiterjedt tapasztalata és infrastruktúrája lehetőséget ad arra, hogy az Alteo hatékonyabban integrálja megújuló energiaforrásait a meglévő rendszerbe. A közös erőforrások és technológiák alkalmazása révén a költségek csökkenthetők, miközben a termelési kapacitás növelhető. Másodszor, a két vállalat közötti együttműködés új termék- és szolgáltatásfejlesztési lehetőségeket nyithat meg, például innovatív energiatárolási megoldások, vagy a fenntartható energiaforrások szélesebb körű alkalmazása terén. Harmadszor, a Mol globális jelenléte és piaci kapcsolatai segíthetnek az Alteo számára a nemzetközi terjeszkedésben, míg az Alteo helyi tapasztalatai hozzájárulhatnak a Mol hazai piacon való még sikeresebb működéséhez. Összességében tehát a két vállalat közötti szinergiák nemcsak a működési hatékonyságot növelhetik, hanem hozzájárulhatnak a fenntartható fejlődéshez és a zöld energia iránti növekvő kereslet kielégítéséhez is.

Az Alteoval már korábban is szoros együttműködés alakult ki közöttünk, mivel világosan láttuk, hogy Magyarországon egyedülálló szaktudással és széleskörű energetikai portfólióval bírnak. Nyilvánvaló, hogy a megújuló energiaforrások kiemelkedő szerepet játszanak a vállalati stratégiájukban, és ebben az országban talán ők rendelkeznek a legnagyobb tapasztalattal. A Mol különféle energetikai projekteknél szakmai partnerként, tervezőként és kivitelezőként is aktívan részt vesz, emellett gyakran ellátják az infrastruktúra és kereskedelem operatív feladatait is.

Befektetőként az Alteo színpadán játszunk fontos szerepet, hiszen a régió egyik vezető nagyvállalataként jelentős tőkerátákat kínálunk. Ezzel lehetőséget teremtünk számukra, hogy még versenyképesebbé váljanak a piacon, és új magasságokba emeljék teljesítményüket.

Meggyőződésem, hogy a két vállalat között jelentős együttműködési lehetőségek rejlenek, amelyeket szeretnénk maximálisan kihasználni.

A Mol decemberben jelentette be, hogy Ballószögön megvásárol egy 66 MW teljesítményű napelemparkot, amely Közép-Európában is szinte egyedülálló. Milyen szerepet tölt be a létesítmény a stratégiai célok megvalósításában?

Amikor a stratégiánk keretein belül meghatároztuk a következő öt év zöldáram iránti szükségletünket, világossá vált, hogy ezt a célt csak egy sokszínű és változatos energiamix révén érhetjük el. Mint zöldenergia termelők és vásárlók, elengedhetetlen, hogy aktívan részt vegyünk a piacon, így biztosítva a céljaink megvalósítását.

A ballószögi naperőmű várakozásaink szerint a jövőbeni szükségleteink 4-5 százalékát fogja fedezni.

A megtermelt áramunk nem csupán a hagyományos módon, hanem innovatív módon kerül a nemzeti hálózatba. Ezzel szemben a hazai naperőművek többsége a KÁT rendszer vagy más, megszokott elszámolási modellek keretein belül működik. Mi azonban a szabadpiacon értékesítjük a villamosenergiát, ami lehetővé teszi számunkra, hogy rugalmasan alkalmazkodjunk a piaci körülményekhez, és kihasználjuk a versenyelőnyünket. Ezzel a megközelítéssel nemcsak a fenntarthatóságot, hanem a gazdasági hatékonyságot is növeljük.

Másrészt olyan technológiával rendelkezik, amellyel a napelemek követik a nap mozgását, ezáltal hosszabb időintervallumban tudnak nagy hatásfokkal energiát előállítani. Azzal, hogy olyan reggeli és délutáni órákban is tudunk termelni, amikor más naperőművek még vagy már nem, jelentősen több bevételre tudunk szert tenni. Ezen kívül a származási garancia (GO) piacon is részt veszünk.

A ballószögi létesítményt érintő kereskedelmi feladatokat is az Alteo látja el.

A ballószögi projekt mellett az utóbbi hetek és hónapok során a Mol Petrolkémia tiszaújvárosi gyárában két jelentős energetikai fejlesztés is napvilágot látott: egy naperőmű és egy energiatároló rendszer megvalósítását jelentették be. Ezek a projektek nem csupán az üzem hatékonyabb működését szolgálják, hanem szoros összhangban állnak a vállalat hosszú távú stratégiájával is. Milyen módon illeszkednek ezek a fejlesztések a Mol környezetvédelmi és fenntarthatósági célkitűzéseihez?

A tiszaújvárosi beruházások mindegyike a Petrolkémia működését közvetlenül támogatja. A megújuló energiamegoldás-mixünkben az ehhez hasonló, konkrétan az üzemeink területén vagy mellett található beruházások is nagy szerepet kapnak. A naperőmű és az energiatároló sincs bekötve az országos energiaelosztó hálózatba, kizárólag a Petrolkémia energiaigényeit szolgálják ki.

A megtermelt napenergiát helyben használjuk fel, illetve egy részét az energiatárolókban raktározzuk el, amit később, az esti órákban forgatunk be a termelésbe. Ezzel egyrészt jelentős költséget takarítunk meg, hiszen az esti órákban nem kell drágán áramot vennünk a piacról, másrészt az országos elosztóhálózatot is kíméljük, hiszen az akkumulátorok kisütése közben kevesebb áramot kell a hálózatról vételezni.

Fontos hangsúlyoznom, hogy ez a pilot projekt egy különleges kezdeményezés, ahol a megtérülés nem a legfőbb szempont.

Az üzemeltetési tapasztalat, amelyet megszerzünk, kulcsfontosságú lesz a jövőbeni, nagyobb léptékű tároló-fejlesztéseinkhez. Célunk, hogy legalább 1 GWh kapacitást alakítsunk ki, ami önállóan is több mint tízszerese lesz az országban eddig létesített összes tárolónak.

A Mol, különböző tevékenységei révén, jelentős mennyiségű szén-dioxidot bocsát ki. Azonban a vállalat által megvalósított megújuló energia projektekkel éves szinten milyen mértékű CO2-megtakarítást tudnak elérni?

A ballószögi és tiszaújvárosi naperőmű projektünk révén évente 35-40 ezer tonna szén-dioxid kibocsátás csökkentésére van lehetőségünk. Jelenlegi éves kibocsátásunk körülbelül 1 millió tonna, és ez a megtakarítás a teljes kibocsátásunk 3,5-4 százalékát jelenti. Folyamatosan előrehaladunk a kitűzött céljaink megvalósításában, és számos új beruházást tervezünk nemcsak Magyarország területén, hanem Horvátországban és Szlovákiában is. Emellett hosszú távú zöldáram vásárlási szerződések (PPA) kidolgozásán is dolgozunk, amelyek lehetővé teszik a megújuló energiaforrások arányának rugalmas növelését.

Az Alteo az egyik legnagyobb szélenergia portfólióval rendelkezik az országban, és több kis vízerőművet is üzemeltet, komoly tudást szerzett a technológiákról. Milyen tervei vannak a Mol-nak a napenergián kívül, milyen fejlesztési lehetőségeket lát maga előtt?

Úgy vélem, hogy Magyarország, Horvátország és Szlovákia esetében kiemelten fontos a földrajzi előnyök maximális kihasználása. A Balkán térségében a napfényes órák száma még kedvezőbb, mint nálunk, emellett jelentős szélenergia-potenciál is rejlik, amelyet érdemes lenne kiaknázni.

Magyarország esetében a napenergia kiemelkedik mint a leghatékonyabb megújuló energiaforrás, míg Szlovákiában a vízenergia jelentős lehetőségeket rejt magában. Folyamatosan kutatjuk azokat a lehetőségeket, amelyek révén akvizíciókkal, befektetésekkel és új beruházásokkal tovább növelhetjük a zöldenergia arányát az energiamixünkben. Célunk, hogy fenntarthatóbb és környezetbarátabb energiaellátást biztosítsunk a jövő számára.

A 2030-ig terjedő időszakban 700 millió eurót szánunk a zöldáram-termelés és a tárolási kapacitásaink fejlesztésére.

A cikk publikálását a Mol támogatta.

Related posts