Tízezrek vonultak utcára május elsején Európa-szerte, hogy hangot adjanak véleményüknek a tüntetéseken.


Több európai metropoliszban is rendeztek gyűléseket és demonstrációkat a munka ünnepe tiszteletére, ahol a résztvevők a magasabb bérek, a fokozott egyenlőség és a munkavállalói jogok védelméért emelték fel szavukat.

Május első napját, amelyet a munka ünnepének vagy a nemzetközi munkásnapnak is neveznek, világszerte több mint 160 országban ünneplik a munkavállalók és a munkásmozgalom küzdelmeire emlékezve és eredményeit felidézve.

Párizs utcáin, ahol több mint tízezer résztvevő gyűlt össze, váratlanul feszültség tört ki a felvonulás során. A fekete ruhás tüntetők és a Szocialista Párt tagjai között heves szóváltás alakult ki, amely gyorsan dulakodássá fajult.

Marseille-ben és más városokban is tüntetések zajlottak, a munkavállalók jogainak erőteljesebb védelmét, magasabb béreket és nagyobb egyenlőséget követeltek a tiltakozók.

Spanyolországban, Madridban párhuzamosan demonstráltak a hagyományos szakszervezetek, valamint a szélsőjobboldali VOX párt, a Solidaridad. A tüntetők a munka- és bérfeltételek miatt bírálták a kormányt.

"Spanyolországban nem jó dolgozni, sok a munkaóra, alacsony a fizetés. Az élet egyre drágább, és a kormány nem tesz semmit" - -mondta egy tiltakozó.

Athén szívében, a parlament impozáns épülete előtt több ezer munkavállaló gyűlt össze, hogy kifejezze elégedetlenségét. Szakszervezetek képviselői vezették a tömeget, akik élénk zászlókkal a kezükben és kormányellenes jelszavakat skandálva követelték jogaik érvényesítését. Az esemény feszültséggel teli légkörében a szolidaritás és a változás iránti vágy egyaránt megnyilvánult.

"Természetesen azért vagyunk itt, hogy tisztelegjünk a munka ünnepe előtt. Hogy sok küzdelem után sikerült nekünk, munkásoknak kiharcolni a nyolcórás munkanapot, a tisztességes munkakörülményeket és a pihenőidőt" - nyilatkozta egyikük.

A görög demonstrálók kiemelték, mennyire lényeges, hogy a munkavállalók összefogjanak, hogy ellenálljanak a kapitalisták, az imperializmus és a vállalati kapzsiság által gyakorolt hatalommal szemben.

Related posts