A Trump-adminisztráció több ezer munkahelyet szüntethet meg az Egyesült Államok titkosszolgálati szektorában.


Főként a CIA-t érinti a változás, de más állami ügynökségeknél is leépítések várhatóak.

A Washington Post értesülései szerint a Trump-adminisztráció jelentős létszámcsökkentést tervez a Központi Hírszerző Ügynökségnél (CIA) és más kulcsszereplő hírszerző szervezeteknél. Az információk olyan forrásokból származnak, akik belső rálátással rendelkeznek az ügyre.

A lap úgy tudja, hogy nagyjából 1200 munkahely szűnhet meg a CIA-n belül a következő években, de akár több ezer fővel csökkenhet a többi titkosszolgálatnál dolgozók létszáma, többek között a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) dolgozói állománya is.

A CIA hivatalosan nem osztja meg a munkatársainak számát, de becslések alapján körülbelül 22 ezer alkalmazott dolgozik a szervezetnél. Az előrejelzések szerint a közelgő leépítések a munkaerő körülbelül 5 százalékát érinthetik. Egy volt hírszerző a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy ez a lépés, ha megfelelően van végrehajtva, nem tűnik drasztikusnak, és hosszú távon nem gyakorol jelentős hatást a CIA működésére.

A Washington Post hangsúlyozta azt is, hogy a leépítés nem jelent tömeges elbocsátást, a tervek szerint a következő években kevesebb embert vennének fel és felmondások illetve nyugdíjazások után szüntetnének meg pozciókat.

Mindez csak azért érdekes, mert nem olyan rég John Ratcliffe, a CIA igazgatója ígéretet tett arra, hogy több ügynökségi erőforrást fordít Kínára, valamint a fentanilt és más szintetikus kábítószereket az Egyesült Államokba csempésző kartellekre. Ugyanakkor mind Ratcliffe, mind a nemzeti hírszerzés igazgatója, Tulsi Gabbard korábban többször beszélt arról, hogy racionalizálni kell az ügynökségeket, amit elsősorban a DEI programok felfüggesztésével értek el.

A Trump-adminisztráció határozottan ellenállt a DEI (diversity, equity and inclusion, azaz sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás) programoknak, amelyek célja az volt, hogy a vállalatok lehetőséget biztosítsanak az alulreprezentált közösségek – például feketék, nők és bevándorlók – képviseletére a munkaerőpiacon. Az utóbbi években e kezdeményezések arra törekedtek, hogy a munkahelyek sokszínűbbé váljanak, ám a kormányzati ellenállás megnehezítette ennek megvalósulását.

Számos jelentős vállalat, köztük a McDonald's, a Ford, a Meta és az Alphabet, a Google anyavállalata, önállóan döntött a DEI-irányelvek módosítása vagy akár visszavonása mellett.

A Washington Post kérdésére a CIA hivatalos nyilatkozatot adott ki. "Ratcliffe igazgató azonnal intézkedéseket kezdeményez annak érdekében, hogy a CIA munkatársai összhangban legyenek a kormány nemzetbiztonsági prioritásaival" - olvasható a közleményben. "Ezek az intézkedések egy átfogó stratégia részét képezik, amelynek célja, hogy az ügynökséget új energiával ruházza fel, lehetőséget teremtsen a feltörekvő vezetők számára, és erősebb alapot biztosítson a CIA küldetésének hatékony végrehajtásához."

A lap hozzátette azt is, hogy mindez független az Elon Musk vezette kormányzati hatékonyságért felelős minisztériumtól, amely ugyan csak a nevében minisztérium, már számtalanszor bekerült a hírekbe, akár a drasztikus megszorítások miatt, amit eszközöltek, akár a tévedéseik okán.

Related posts