Trump politikai döntései miatt már az IMF és a Világbank vezetői is egyre növekvő aggodalommal figyelik a globális gazdasági helyzet alakulását.


A héten a globális gazdasági feszültségek árnyékában zajlanak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi ülései. Donald Trump vámháborúja, valamint az amerikai adminisztráció elszigeteltsége új kihívásokkal szembesíti a nemzetközi pénzügyi rendszert. Eközben Európa próbálja megerősíteni gazdasági pozícióját és partnerségeit a világpiacon – számol be erről a Politico.

Washingtonban kedden megkezdődtek az IMF és a Világbank tavaszi ülései, ahol a figyelem középpontjában a Trump által kezdeményezett vámháború gazdasági hatásai állnak. A globális piacokon egyre nagyobb a bizonytalanság, és a befektetők bizalma továbbra is ingadozó. Hétfőn az amerikai részvényindexek ismét csökkenésnek indultak, részben Trump legújabb fenyegetése miatt, amely szerint leváltaná a Fed elnökét, Jerome Powellt.

Az IMF törekszik arra, hogy optimista szemléletet képviseljen.

A hivatalos előrejelzések alapján nem kell globális recesszióra számítani, ugyanakkor a kereskedelmi bizonytalanság mostanra "példátlan" magasságokba emelkedett.

A résztvevő országok pénzügyminiszterei és jegybankárai közben intenzív egyeztetésekbe kezdenek. A háttértárgyalásokon egyre nagyobb hangsúlyt kap az európai-amerikai gazdasági viszony.

A Trump-adminisztráció megközelítése a nemzetközi pénzügyi intézményekkel szemben meglehetősen távolságtartó. Az Egyesült Államok eddig nem jelölt ki vezetőket az IMF és a Világbank irányító testületeibe, és a szavazások során folyamatosan tartózkodik.

Ez aláássa a multilaterális együttműködésbe vetett bizalmat, különösen a fejlődő gazdaságok számára.

Ennek ellenére az IMF és a Világbank ülései fontos fórumként szolgálnak. Több ország - köztük Dél-Korea, Japán és Törökország - már kétoldalú megbeszélést egyeztetett az amerikai pénzügyminiszterrel. Közben Európa megerősíti saját pozícióját.

Ursula von der Leyen megfogalmazása szerint a világ nemzetei egyre inkább érdeklődnek az EU-val való együttműködés iránt, különösen az Egyesült Államok kiszámíthatatlan politikai helyzete miatt.

Related posts