Trump távozása után Németország is elkötelezte magát amellett, hogy Patriot légvédelmi rendszert nyújt Ukrajna támogatására.

"Több fegyverre van szükségünk Ukrajna támogatásához. Olyan védelmi rendszereket kell küldenünk, amelyekkel meg tudják óvni magukat" - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn, amikor Ukrajna védelméről beszélt, ezzel új irányt szabva eddigi politikai álláspontjának. Amikor pedig "mi"-t említett, nem csupán az Egyesült Államokra utalt.
Trump konkrétan tíz Patriot rakétát ígért Ukrajnának, az Axios információja szerint pedig azt javasolta, hogy Németország is adja el Ukrajnának egyik Patriot-rendszerét, a költségeket pedig meg lehetne osztani az USA és Európa között.
Ukrajna arra kérte szövetségeseit, hogy nyújtsanak támogatást az ország légvédelmi rendszereinek megerősítésében, különös figyelmet fordítva az "életmentő" Patriot rendszerek és a megfelelő elfogórakéták szállítására.
"Partnereink teljesítménye kulcsfontosságú számunkra, és reméljük, hogy mindenben eleget tesznek a megállapodásainknak. A légvédelem továbbra is az elsődleges prioritásunk, hiszen az életek védelme elengedhetetlen" – nyilatkozta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn, az újabb orosz drón- és rakétatámadás után.
A Pentagon július 2-án bejelentette, hogy leállította az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek egy részét. Ennek oka, hogy a védelmi minisztérium átértékeli a külföldi segélyszállítások folyamatát, miután felmerült a gyanú, hogy az ellátmányok szintje alacsony lehet.
Néhány nappal később, július 7-én a Pentagon bejelentette, hogy megújítja a szállítmányokat. A közlemény szerint a friss védelmi fegyverek célja, hogy támogassák Ukrajnát a saját védelmében, mivel az Egyesült Államok "tartós béke" elérésére törekszik.
Egy német kormány képviselője nyilatkozott arról, hogy július 4-én Friedrich Merz kancellár telefonon beszélgetett Donald Trumppal. A beszélgetés során Merz arra kérte az amerikai elnököt, hogy folytassa az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányokat, különös figyelmet fordítva a Patriot légvédelmi rakétákra.
Merz szóba hozta országa ajánlatát is, hogy maga is Patriot légvédelmi rendszereket vásárol Ukrajnának - mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy Berlin "intenzív tárgyalásokat" folytat a rendszerek vásárlásáról Ukrajna számára, ezzel is segítve az országot a 2022-ben kezdődött teljes körű orosz invázió óta a legsúlyosabb orosz támadások némelyikének elhárításában.
"A Patriot-hiány pótlására több alternatíva is rendelkezésre áll" - nyilatkozta a szóvivő az újságírók előtt, kiemelve, hogy az egyik mérlegelt lehetőség a Patriot-rakétaelemek beszerzése az Egyesült Államokból, amelyeket aztán Kijevbe szállítanának.
Németország a háború kitörése óta három amerikai gyártmányú rendszert juttatott el Ukrajnának katonai készleteiből, így Berlin összesen kilenc Patriot rakétavédelmi rendszert üzemeltet.
Ukrajna jelenleg hat működőképes Patriot-rendszerrel rendelkezik. Boris Pistorius német védelmi miniszter a Ramstein-koalíció keretében kezdeményezést indított további rendszerek biztosítására, és még ebben a hónapban Washingtonban tárgyal a gyártási kapacitásokról és a szállítási ütemtervekről.
Kijev többször felajánlotta, hogy a Patriotokat európai partnereken keresztül vásárolja meg, mivel a közvetlen vásárlás az Egyesült Államoktól nem járható út.
Az új megrendelés teljesítése a becslések alapján éveket vehet igénybe, és csak akkor zárulhat le, amikor a Pentagon befejezi saját megrendeléseit, mivel a védelmi minisztérium elsődleges prioritást élvez.
Ukrajnának sürgős lépésekre van szüksége, hiszen Oroszország április óta egyre intenzívebb légitámadásokat indít az ország ellen. Az idő nem áll meg, és a helyzet egyre súlyosbodik.
Az egyik legutóbbi támadás során egyetlen éjszaka alatt több mint 500 drónt és rakétát indítottak, ami a magas elfogási arányok ellenére kritikus réseket tárt fel Ukrajna légvédelmében.
Pistorius javaslatot tett a Patriot rendszerek beszerzésére, amelyek segítségével áthidalhatnánk a hosszú ipari szállítási időket, garantálva ezzel, hogy a szükséges eszközök mielőbb elérjék Ukrajnát.
A Patriot az egyik ritka légvédelmi rendszer a világon, amely valóban hatékonyan képes semlegesíteni a beérkező ballisztikus rakétákat.
A londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete szerint világszerte körülbelül 180 ilyen védelmi rendszer üzemel. Ezek közül körülbelül egyharmad az Egyesült Államokhoz köthető, amely számos rendszert telepített Európában, Ázsiában és a Közel-Keleten. Európában körülbelül 40 Patriot-rendszer található, ideértve az Ukrajnában üzemelő egységeket is.