Az influenza szövődményei között a tüdőgyulladás is előfordulhat a gyermekeknél.
Fontos, hogy évente érdemes beadatni a gyereknek az influenza elleni védőoltást, és ha bármilyen tünetet tapasztalunk, akkor lehetőség szerint kerüljük a közösségi helyeket.
Az elmúlt hetekben a gyerekeknél is megduplázódott a fertőző megbetegedések száma. Többségében influenzáról van szó, ami akár a gyerekeknél is tüdőgyulladáshoz vezethet. Százból két esetnél, nagyjából minden harmadik napon kórházi kivizsgálásra van szükség.
Bense Tamás, az esztergomi gyermekorvos, az index.hu-nak adott interjújában kiemelte, hogy nyolc-kilenc éve nem tapasztaltunk ilyen mértékű influenzajárványt. A szakember megnyugtatásul elmondta, hogy a szövődményes esetek arányában nem figyelhető meg eltérés a megszokott trendtől, így a vírus nem okoz súlyosabb megbetegedéseket a gyermekek körében, mint a korábbi években.
Az NNGYK jelentése világosan rávilágít arra, hogy a gyerekek most különösen hajlamosak a vírusfertőzésre. A szakorvos véleménye szerint ez elsősorban az óvodás és kisiskolás korosztályt érinti. Az ő esetükben a Covid-19 időszakában tapasztalt izoláció és maszkviselés segített megóvni őket az influenzajárványtól. Azok a gyermekek, akik tíz éves korukig sosem találkoztak a vírus egyik törzsével sem, valószínűleg súlyosabb tüneteket tapasztalhatnak, ha megbetegszenek.
- A gyermekorvos elmondta, hogy a leggyakoribb tünetek közé tartozik néhány napos láz, fáradtság, orrdugulás, valamint gyomor- és bélrendszeri problémák. A nagyobb gyermekeknél gyakran tapasztalható fejfájás és végtagfájdalom is.
Az idősebb generáció tagjai a fertőzés előző szezonja során már érintkezhettek a kórokozóval, ami azt eredményezheti, hogy sokaknál a betegség tünetmentesen, vagy csupán náthához hasonló panaszokkal jelentkezik.
A szakértő ajánlása szerint a járvány idején a szülők első lépésként telefonon lépjenek kapcsolatba a gyermekorvossal. A szakember a gyermek tüneteinek és panaszainak ismeretében fogja megítélni, hogy szükség van-e személyes rendelői vizsgálatra.
Az esetek többségében elég az izoláció, az otthoni pihenés, bőséges folyadékfogyasztással, inhalálással. A lázcsillapítást 38,5 fok felett javasolják, de ha a gyerek túlságosan bágyadt, sápadt, étvágytalan, érdemes felvenni az orvossal a kapcsolatot. Felülfertőződés, arcüreg-, középfülgyulladás esetén ugyanis antibiotikum-kúrára is szükség lehet.
Az orvos figyelmeztetett: a három napnál tovább tartó magas láz, amely reggelente is fennáll, valamint a nehézlégzés, mellkasi fájdalmak és köhögőrohamok megjelenése súlyos betegségre, például hörgő- vagy tüdőgyulladásra utalhat.
A kisbabás családok számára a járványidőszak végéig, legalább márciusig, célszerű elkerülni a rokonlátogatásokat. Ha valakinek bármilyen egészségügyi tünete van, ajánlott távol maradnia a közösségi helyektől és maszkot viselni. Bense Tamás véleménye szerint már egy éves kortól érdemes évente beadatni az influenza elleni vakcinát a gyermekeknek. Ne feledjük, hogy az immunválasz kialakulásához körülbelül 10-14 nap szükséges.