Ukrajna és az Egyesült Államok ismét tárgyalóasztalhoz ül, miután Volodimir Zelenszkij és Donald Trump találkozója nem hozta meg a várt eredményeket.

Hétfőn Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Szaúd-Arábiába repült, hogy az ország de facto vezetőjével, Mohamed bin Szalmán koronaherceggel találkozzon. Egy nappal később, kedden pedig az ukrán és az amerikai delegáció tagjai tárgyalnak a békéről, azonban nagy valószínűséggel inkább csak az amerikai-ukrán ritkaföldfémüzlet lesz terítéken. A kijevi vezetés nyaka körül egyre jobban szorul a hurok, hogy valamilyen megállapodásra jusson az új amerikai kormánnyal.
Volodimir Zelenszkij elnök nem találkozik közvetlenül az amerikai delegációval Rijádban; helyette a szaúdi vezetővel folytat eszmecserét, aki kulcsfontosságú szereplő az orosz-ukrán tárgyalásokban. A keddi esemény történelmi jelentőségű, hiszen ez lesz az első hivatalos beszélgetés az Egyesült Államok és Ukrajna között a Trump-Zelenszkij találkozó óta, amely sokak szerint katasztrofálisra sikeredett. A két fél most várhatóan az ukrán ritkaföldfémek beszerzéséről és a háború lezárásának lehetőségeiről fog egyeztetni.
Az ukrán kormány küldöttségét Andrij Jermak, az elnök legfőbb tanácsadója irányítja, és a csapatban helyet kapott Andrij Sybiha külügyminiszter, valamint Rusztem Umerov védelmi miniszter is. Miután nyilvánosságra hozták a delegáció tagjait, Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta, hogy elkötelezettek az Egyesült Államok hivatalnokai által vezetett további párbeszéd iránt, amely az orosz-ukrán konfliktus rendezésére irányul. Az amerikai delegációt Marco Rubio külügyminiszter vezeti.
Egyébként a találkozó a második köre annak a tárgyalási folyamatnak, amelyet Marco Rubio amerikai külügyminiszter Donald Trump elnök megbízásából indított az orosz, és az ukrán féllel. Az USA külpolitikájáért felelős politikus és delegációja február közepén találkozott szintén Rijádban a Szergej Lavrov külügyminiszter vezette orosz küldöttséggel, ahol már egy Trump-Putyin államfői találkozót is belengettek.
Aztán február végén Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közvetlenül Donald Trump elnökkel és adminisztrációja vezető tagjaival találkozott Washingtonban, a Fehér Házban. Az esemény azonban botrányba fulladt. A két vezető eredetileg az ukrán ritkaföldfémek kitermeléséről szóló megállapodás aláírásra ült össze - Trump ugyanis ettől tette függővé Ukrajna további katonai támogatását.
A Kijev számára különösen megterhelő üzlet végül nem valósult meg, mivel Zelenszkij a kamerák kereszttüzében összetűzésbe keveredett J.D. Vance alelnökkel. Az ukrán elnök emlékeztette az Egyesült Államok második számú vezetőjét, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök már többször is megszegte az Ukrajnával kötött tűzszüneti megállapodásokat. Ennek fényében Zelenszkij hangsúlyozta, hogy békefenntartó nyugati kontingensekre vagy egyéb garanciákra van szükség ahhoz, hogy hajlandó legyen egy ideiglenes békekötés elfogadására.
A vitába végül Trump is bekapcsolódott, aki határozott stílusban figyelmeztette az orosz agressziót elszenvedő Ukrajna elnökét. Kiemelte, hogy Ukrajna "nagyon nehéz helyzetben van", és emlékeztette arra, hogy az ország számos tankelhárító eszközt köszönhet a korábbi Trump-adminisztráció támogatásának. Ennek ellenére Trump, valamint J.D. Vance és a szintén jelenlévő Rubio külügyminiszter nem reagáltak érdemben Zelenszkij aggodalmaira.
A találkozó rendkívüli félresikerülése után Trump nyilvánosan kifejtette, hogy véleménye szerint az ukrán elnök még nem kész a békés megoldásra. Ezt követően, alig egy nappal később, úgy tűnik, ideiglenesen felfüggesztette az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, és a titkosszolgálati együttműködést is felmondta. Ennek következményeként az ukrán hadsereg most "süketen és vakon" kénytelen harcolni az orosz erők ellen, mivel elveszítette az Egyesült Államok kémműholdjainak és más hírszerzési forrásainak segítségét. Emellett az orosz támadások az utóbbi napokban drámaian felerősödtek, hiszen Moszkva még a béketárgyalások előtt szeretné kiszorítani az ukrán haderőt a kurszki kiszögellésből. Ezzel azt kívánják elérni, hogy a terület visszaszolgáltatása ne legyen tárgyalási alap Zelenszkijék számára.
Mindezt tetézi, hogy Elon Musk a napokban megfenyegette Kijevet, a Starlink műholdrendszer leállitásával, amelytől az ukrán hadsereg nagyban függ. Erre válaszul Lengyelország külügyminisztere, Radoslaw Sikorski emlékeztette Trump dél-afrikai születésű milliárdos szövetségesét, hogy a szolgáltatást nem szívjóságból adta Ukrajnának, annak díját, mintegy 50 millió dollárt a lengyel kormány fizette Kijevnek, és belengette, hogy ha tovább fenyegetőzik, akkor másik műholdas internetszolgáltatóra váltanak. Ez már Muskot is arra kényszerítette, hogy visszavegyen a retorikából, és vasárnap azt nyilatkozta, hogy nem állítanák le a Starlinket csak azért, hogy Ukrajnát a tárgyalóasztalhoz kényszerítsék.
A Starlink valóban az egyik utolsó esélyt jelenti Ukrajna számára, amely a támogatás mellett egyre inkább csak ennek a technológiai megoldásnak a segítségére támaszkodik. Donald Trump elnöki döntései komoly kihívások elé állították az ukrán vezetést, ami arra kényszerítette Volodimir Zelenszkij elnököt, hogy megváltoztassa a kommunikációs stratégiáját. Mivel más lehetőség alig maradt, a múlt héten már nyilvánosan is kifejezte: Ukrajna nyitott a békefolyamatra, kész aláírni a ritkaföldfémek kereskedelmére vonatkozó szerződést, és reménykedik abban, hogy Trump képes lesz olyan békefeltételeket kialakítani, amelyek megfelelnek az ország érdekeinek.
A republikánus kormányzat visszavonulása Ukrajna támogatásától drámai módon megerősítette Oroszország helyzetét az addig patthelyzetként jellemzett konfliktusban. Az orosz külügyminisztérium azóta is csak óvatosan fogalmaz a háború lezárásáról, miközben egyre intenzívebb bombázásokat indít ukrán területeken.