Ukrajna határozott lépéseket tesz, és egy egész terület kockázatba kerülhet az orosz gázellátás megszűnése miatt. Moszkva már reagált, és fenyegető üzenetet küldött az események alakulására.


Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdán bejelentette, hogy Oroszország elkötelezett amellett, hogy megóvja állampolgárait és békefenntartóit a moldovai Dnyeszteren túli régióban, ahol a gázellátási problémák egyre súlyosbodnak. A helyzet egyre feszültebbé vált, miután Ukrajna bejelentette, hogy nem kívánja meghosszabbítani az orosz gáz tranzitjára vonatkozó megállapodást - számol be a Reuters.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő egy sajtótájékoztatón kijelentette:

Oroszország határozottan fog válaszolni minden provokációra, és kiemelt figyelmet fordít állampolgárai, a békefenntartó erők, valamint a különleges hadműveletekben részt vevő katonák és a Kolbaszna település katonai raktárainak védelmére.

Kiemelte, hogy minden olyan lépést, amely veszélyezteti ezeket, Moszkva Oroszországra irányuló agresszióként értékel.

Transznisztriában jelenleg körülbelül 1500 orosz katona van jelen, akik hivatalosan békefenntartóként tevékenykednek. A nemzetközi közösség viszont Moldova területének tekinti ezt a régiót, így a katonai jelenlét ellentmondásos helyzetet teremt.

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy

Moldova és a Dnyeszter Menti Köztársaság, az orosz befolyás alatt álló bábállam, mindketten szükségállapotot vezettek be, reagálva arra a fenyegetésre, hogy az Ukrajnán keresztül érkező gázszállítások megszakadhatnak.

A szakadár régió parlamentje Moszkvához fordult segítségért a probléma megoldása érdekében.

Alekszandr Korsunov, a transznisztriai parlament elnöke bejelentette, hogy a Kremlhez, valamint az orosz parlament mindkét házához intéztek egy kérést, amely egy új megállapodás létrehozásának szándékát fejezi ki.

Ukrajna azt mondja, nem tervezi meghosszabbítani az eddigi szerződét.

Moldova jelenleg tárgyalásokat folytat a Gazprom, az orosz állami gázipari óriáscég képviselőivel az orosz gázellátás biztosítása érdekében. A megbeszélések során felmerült, hogy a gázszállítások alternatív útvonalakon, Törökország, Bulgária és Románia érintésével valósulhatnának meg. Eddig azonban még nem sikerült végleges megállapodást kötni.

A moldovai kormány úgy véli, hogy a gázszállítások létfontosságúak a humanitárius vészhelyzet elhárításához a Dnyeszteren túl, valamint a szakadár területen található hőerőmű folyamatos működéséhez, amely a kormány ellenőrzése alatt álló moldovai területek villamosenergia-ellátásának nagy részét is biztosítja.

Dorin Recean, Moldova miniszterelnöke szerdán a televízió képernyőjén kifejtette, hogy a hatóságok fontolóra veszik a Dnyeszteren túli terület gázellátásának alternatív forrásokból való biztosítását, ám ez a lépés jelentős költségekkel járna. A központi kormány határozottan elutasította a szakadár régió azon javaslatát, hogy közös felhívást intézzenek Moszkvához, mivel ez a lépés a szeparatista terület de facto elismerését jelentené.

Related posts