Elege van a megszokott üdülőhelyekből? Fedezze fel velünk Európa titkos kincseit, ahol a tömegturizmus helyett a valódi varázslat vár Önre! Ismerje meg ezeket a rejtett gyöngyszemeket, ahol a természet és a kultúra egyedülálló harmóniája várja!

A kevesebb mint 300 lakossal bíró, a görög határ közelében található Melniket - amely már az ókorban is lakott terület volt - csupán a múltjára való tekintettel nevezik városnak a bolgárok. A helyiek két legfőbb megélhetési forrása a borkészítés és a turizmus, a legtöbb portának szerves részét képezi a szőlőskert és a borospince is, így megtalálni itt mindent a családi hagyományokat követő lelkes amatőröktől a professzionális borászatig.
Amennyiben nem csak enni és inni akarunk, a környék remek lehetőséget nyújt a túrázásra is, érdemes Melnikből a túraösvényen keresztül felkeresni a Rozseni kolostort - ez nagyjából egy három, három és félórás, jó túracipővel nem túl megterhelő séta. Bár a kolostor nem annyira pompázatos, mint a rilai nagytestvére, de cserébe meghitt és kevesebb a turista is. Ha már túrázunk, érdemes Melnik déli részét is bejárni, ahol a homokkő piramisoknak nevezett természeti képződményeket, középkori kolostor-, illetve várromokat is találunk. A város és környéke egy megfeszítettebb tempójú nap alatt, vagy egy lazábban kezelt hétvége folyamán kimerítően felfedezhető. (Lenthár Balázs)
Kaprun, a festői Salzburg tartomány gyöngyszeme, nem csupán a téli hófödte lejtők miatt vonzó, hanem nyáron is varázslatos élményeket kínál. A mindössze háromezer lakosú település belvárosa bájos hangulatával és a környező hegyek lélegzetelállító panorámájával azonnal magával ragadja a látogatókat. Ne hagyjuk ki a közeli Zell am See-t sem, ahol az óváros hangulatos utcáin sétálva, valamint a Zelli-tó partján pihenve feltöltődhetünk. A környék egyik legimpozánsabb látnivalója a Hohenwerfen vár, amely merészen magasodik a több mint 150 méteres sziklák fölé, és a történelem számos titkát rejt. Továbbá, érdemes részt venni a Salzburgi Solymászok által tartott sasreptetésen, ahol nemcsak a gyönyörű sasokat, hanem más lenyűgöző ragadozómadarakat is megcsodálhatunk.
Voralberg tartomány központja Bregenz, Közép-Európa harmadik legnagyobb tava, a Boden-tó partján. A közeli hegyre feljuthatunk egy lélegzetelállító panorámát nyújtó sílifttel, a kultúra iránt érdeklődők számára pedig remek választás a Festspielhaus, ahol minden évben pompás díszletek között mutatnak be operákat. Húsz percre a várostól található Feldkirch, ugyancsak nagyon szép belvárossal és egy festői fellegvárral, a Schattenburggal, amely Közép-Európa egyik legjobban megőrzött erődkomplexuma. (Németh András)
A Dél-Csehország szívében megbúvó kisváros igazi gyöngyszem, mindössze néhány órányi autókázásra Budapesttől. Mikor Csehországra gondolunk, elsőként Prága vagy esetleg Brno neve ugrik be (és ez nem véletlen), de ez a festői település, amely az osztrák határ közelében fekszik, bármikor megállja a helyét a népszerűbb turisztikai célpontok mellett. Talán csak az itteni népszerűsége miatt nem kap akkora figyelmet, mint más helyek, azonban Csehországban a látogatók számára kiemelkedő célpontnak számít. Ezen ajánlataink közül pedig ez az úticél van a legközelebb hozzánk, mindössze körülbelül 450 kilométerre a fővárostól.
A középkor és a monarchikus báj egyaránt áthatszák a kanyargós utcácskák és a jellegzetes terek világát. Krumlov városa nem csupán egy főtérrel és templommal büszkélkedik, hanem a Moldva folyó többszörös S-kanyarja által tagolt részek gazdagságával is. Történelmi épületek között barangolva folyamatosan hidakon kelünk át, miközben a folyóparton kávézók, éttermek és sörözők várják a látogatókat. A sziklán álló várkastély, amely Csehország második legnagyobbja, talán csak a róla nyíló lélegzetelállító panorámájával versenyezhet. Ha egy mesebeli várost képzelünk el, akkor Krumlov pontosan úgy jelenik meg a képzeletünkben, ahogyan a templomtoronyból nézve látható. Nem meglepő, hogy a város történelmi negyedét az UNESCO 1992-ben a Világörökség részévé nyilvánította.
De nemcsak gyönyörű várost, és annak hihetetlenül izgalmas történetét érdemes megismerni (benne véres hatalmi harcok, az alkimisták varázslásai, vagy például a szeretőjével idemenekül, majd a szabados életmódja miatt innen kiutált Egon Schiele), hanem a kiváló vendéglátó helyei (nekünk a kovácsműhelyből kialakított és a sok száz éves sörgyár étterme volt a két kedvencünk), hanem az érdekes múzeumait is (ezek közül a fotómúzeumot kiemelten ajánljuk).
Český Krumlov azon kevés város egyike, amiért érdemes több órás autóutat is bevállalni, még akkor is, ha csak egy kávét iszunk meg valamelyik Moldva-parti helyen. De azért az igazi az, ha több napot is rászánunk erre a mesés élményre. (Balla István)
Piran, a szlovén tengerpart gyöngyszeme, varázslatos módon egyesült a közeli Portoroz fürdővárosával. A város gazdag történelme az olasz kultúra hatását tükrözi, ahol a lenyűgöző főtér és a barokk, valamint reneszánsz épületek mesélnek a Velencei Köztársaság, majd az Osztrák-Magyar Monarchia dicső múltjáról. A főtér egykor tengeröböl volt, ám ahogy a település fejlődött, ezt a természetes vízfelületet betemették. Piran közelében található a Secovlje Salina Nature Park, ahol a középkori sólepárló hagyományok elevenednek meg, és a helyiek újra felfedezik a tengervízből való sónyerés mesterségét. Itt a múlt és a természet harmonikus egységben él együtt, lenyűgözve a látogatókat.
Smartno egy bájos kis falu Szlovénia olaszos részén, Pirantól körülbelül 100 kilométerre északra. Ezt a régiót gyakran emlegetik Szlovén Toszkánaként, és nem véletlenül. A település egy dombtetőn helyezkedik el, védőfalakkal körülvéve, és története egészen a római korig nyúlik vissza. Fő templomát a 14. században emelték, ami még inkább felerősíti a hely varázsát. Smartnóban való tartózkodás olyan élmény, mintha a múltba utaznánk, ahol a történelem minden sarkon köszön vissza. A közelben található az Isonzói csata helyszíne, ahol a magyar katonák által vájt első világháborús barlangok és erődítmények ma is láthatók. A történelmi felfedezéseket kiegészítendő, érdemes felfedezni a Soca (Isobzo) folyót is, amely remek rafting lehetőségeket kínál, így a kalandorok számára is tartogat izgalmakat.
Bad Säckingen egy bájos kisváros, mely a német-svájci határ mentén terül el. Történelmi múltja gazdag és izgalmas, tele rejtélyekkel és legendákkal, köztük egy különösen romantikus mesével, amely a hely szellemiségét tükrözi. Nem utolsósorban pedig itt található Európa leghosszabb fedett fahídja, a híres Holzbrücke, amely nemcsak építészeti különlegesség, hanem a város szívét is képezi, összekötve a múltat a jelennel.
A trombitás városaként ismert település hírneve szorosan összefonódik a 19. században íródott, sokak által vitatott, ám népszerűségében minden elődjét felülmúló romantikus verses regénnyel, A Säckingeni trombitással. A történet a 17. században játszódik, és egy polgári fiatalember valamint egy arisztokrata leány között szövődő szerelemről mesél, amely az osztálybeli különbségeket számos nehézség ellenére is legyőzi. A regény korának egyik legolvasottabb műve volt Németországban, elérve a 322 kiadást, és számos nyelvre lefordították; opera és korai némafilm is készült belőle. A trombitás emlékét a város lakói ma is gondosan ápolják, hiszen palotája, kútja és szobrai díszítik a középkori hangulatú, zegzugos utcákat. Érdekesség, hogy a történetnek van egy magyar vonatkozása is: a fekete kandúr, Hiddigeigei, aki sajátos stílusban kommentálja az eseményeket, és Magyarországról került a Rajna-parti városba. Bizony, neki is állítottak szobrot, így a helyiek emlékezete tovább él a város kulturális örökségében.
Egyes források szerint már ezer évvel ezelőtt is állhatott ezen a helyen híd a Rajna felett, de biztosan csak a 13. század elejétől tudható a megléte. Az eltelt nyolc évszázad alatt többször is megsemmisült különböző háborúkban, de mindig újraépítették, és sokáig az egyik fontos átkelő volt Svájc felé a térségben. Jelenleg csak gyalogos és kerékpáros forgalom használhatja a 203 méterével Európa leghosszabb fedett fahídját. Meglepő tény, hogy az átkelő egészen a 2010-es évek közepéig alá volt aknázva: a svájciak több mázsa TNT-t rejtettek el a pilléreibe a hidegháború idején titkokban, hogy egy esetleges keleti blokk felől érkező támadás esetén megakadályozzák itt az átkelést. Már csak ezért is izgalmas átsétálni a Rajna felett, a fagerendák tartotta tető alatt Svájcba, persze csak miután bebarangoltuk a kanyargós kockaköves utcákat, ittunk egy kávét, ettünk egy fagyit vagy - mi mást - egy szelet Fekete-erdő tortát.
A városi látnivalók mellett a környék természeti csodáit sem érdemes figyelmen kívül hagyni. A Fekete-erdő déli lejtői számtalan túrázási lehetőséget rejtenek magukban, csupán egy karnyújtásnyira a város szívétől. Itt található egy idillikus hegyi tó, ahol a romantika és a természet találkozik, valamint egy vadaskert, ahol őzek és szarvasok élnek szabadon. A festői kilátóhelyekről lenyűgöző panoráma tárul elénk. A hegyekből lefolyó patakok és folyók völgyeiben pedig kiváló minőségű, kanyargós utak vezetnek a Fekete-erdő magasabb régióihoz. Csupán háromnegyed óra alatt feljuthatunk a hegység legmagasabb csúcsához, a 1494 méter magas Feldberghez, ahol számos túraösvény közül válogathatunk, garantálva a felejthetetlen élményeket. (Ballai Vince)
Bosznia egyik ékköve, elsősorban a vízesésről híres, amit Csontváry Kosztka Tivadar is megörökített. De csodálatos a városfallal körbe vett óváros, és ott van Jajca vára is, amelynek formája egy tojásra emlékeztet - Jajce magyarul egyébként tojást jelent. A délszláv háborúban is harcoltak a térségben, aminek még látszanak a nyomai. (Németh András)