Képes lesz-e Kína 2025-re megvalósítani a régóta várt gazdasági csodát?
2024 a kínai lassulás és a gazdaságpolitikai tehetetlenség éve volt. Hiába próbálkozott a jegybank minden eszközzel, egyelőre nem látjuk a kínai fellendülést, ráadásul az ország vezetése valamiért tartózkodik a nagy fiskális lazítástól. Pedig ezek fontos kérdések befektetőként is, mivel egy jól kifundált kínai lazítás az árupiacokon és a részvénypiacokon is óriási trendeket indíthat el.
Befektetési szempontból 2024 két dologról lesz nevezetes. Az amerikai gazdaság és részvénypiaci szárnyalásáról, valamint a soha el nem jövő kínai kilábalásról.
Kína idei éve igencsak különös fordulatokat hozott. Az ország hagyományos, export és beruházásalapú növekedési modellje éppen akkor érte el mélyponton, amikor a fogyasztók kedve a költekezéshez jelentősen csökkent, mindeközben a geopolitikai feszültségek is tovább éleződtek. A kínai vezetés különféle intézkedésekkel próbálta megtartani a gazdasági dinamizmust, azonban úgy tűnik, a várva várt "csodafegyver" még mindig a tarsolyukban rejtőzik, ami a gazdasági mutatók és a részvénypiacok teljesítményén is érezhető.
Ahogy az év végéhez érkezünk, eljött az idő, hogy visszatekintsünk az elmúlt hónapokra, és mérlegeljük azokat az eseményeket, amelyek formálták a 2023-as évet. Ez a periódus nem csupán a múlt értékelésére, hanem a jövő lehetőségeinek feltérképezésére is alkalmas, különösen a kínai részvénypiacok tekintetében, ahol izgalmas kihívások és potenciális befektetési lehetőségek várnak ránk.