Az OTP első negyedéves teljesítménye meghaladta a várakozásokat, ugyanakkor az előző év hasonló időszakához képest visszaesést mutat.


Egy részét az egész évre befizetett banki különadó-terhek vitték el.

Az OTP Bank a 2023-as év első negyedévében a piaci elemzők előrejelzéseit felülmúlva, 188,576 milliárd forint konszolidált, korrigált adózás utáni nyereséget könyvelt el. Ez a szám 21 százalékkal elmarad az előző év azonos időszakában elért eredménytől. A részletek a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hivatalos weboldalán jelentek meg péntek hajnalban.

Az első negyedéves konszolidált korrigált adózás utáni eredmény 24 százalékkal marad el az előző negyedévhez viszonyítva.

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők átlagosan 183,579 milliárd forint eredményt valószínűsítettek 2025. január-márciusra.

A jelentés alapján a bank különböző földrajzi szegmensei közül több is nyereséget realizált a január-márciusi időszakban, miközben a külföldi tevékenységek hozzájárulása a profit szempontjából elérte a 110 százalékot.

A jelentésben kiemelik: az első negyedéves konszolidált adózás utáni eredményt több olyan eredménycsökkentő tétel befolyásolta, melyet az első negyedévben az egész évre egy összegben számoltak el, 135 milliárd forint összegben. Közöttük a speciális banki különadó terhek Magyarországon bruttó 128,5 milliárd forintot jelentettek, a Bulgáriában és Szlovéniában a teljes évre egy összegben elszámolt betétbiztosítási díj adózás utáni eredményhatása 16,8 milliárd forint volt. Ha ezek az első negyedévben egy összegben könyvelt tételek időarányosan lettek volna elszámolva, akkor az időszak adózás utáni eredménye 298,6 milliárd forint lett volna - írták a jelentésben.

Az első negyedév során a működési eredmény éves összevetésben 22 százalékos növekedést mutatott, elérve ezzel a 408,070 milliárd forintos szintet.

A jelentés szerint az összes bevétel éves összevetésben forintban 15 százalékkal 689,627 milliárd forintra, árfolyamszűrten és a román eladás hatása nélkül 16 százalékkal nőtt. Az alapbanki bevételeken belül a nettó kamateredmény negyedéves összevetésben 1 százalékkal 465,408 milliárd forintra nőtt, míg éves összevetésben a növekedés organikusan és árfolyamszűrten elérte a 7 százalékot. Ebben a főszerepet az üzleti állományok bővülése játszotta. A nettó díjak és jutalékok organikusan és árfolyamszűrten 15 százalékkal nőttek 139,261 milliárd forintra egy év alatt.

Az OTP Bank Magyarország 2025 első negyedévében 111 milliárd forintos adózás utáni eredményt könyvelhetett el, amelyből a leányvállalatoktól származó osztalékbevétel 143 milliárd forintot tett ki. Az OTP Core viszont 32 milliárd forintos korrigált adózás utáni veszteséget szenvedett el, ha figyelmen kívül hagyjuk a leányvállalatoktól érkező osztalékokat; ez az összeg 82 milliárd forinttal alacsonyabb a bázisidőszak 50 milliárdos eredményénél. A jelentés rámutatott, hogy a megugró banki különadók jelentős szerepet játszottak az eredmények alakulásában, miközben a bank működési teljesítménye éves szinten 20 százalékos növekedést mutatott. Az első negyedév kockázati költségeit főként az orosz és magyar állampapírokra képezték a bank könyveiben.

A mérlegfőösszeg 44 332 milliárd forint volt a negyedév végén, 7 százalékkal több az előző évinél.

A menedzsment 2025-re mérsékelt javulásra számít a működési környezet terén, így a nettó kamatmarzs valószínűleg a 2024-es 4,28 százalék környékén alakulhat. Az árfolyamszűrt organikus hitelállomány növekedési üteme várhatóan túlszárnyalja a tavalyi 9 százalékos ütemet. A költség/bevétel mutató is meghaladhatja a tavalyi 41,3 százalékos szintet. A kockázati profil a 2024-es évhez hasonlóan alakulhat, míg a tőkeáttétel csökkenése miatt az éves ROE (sajáttőke-arányos megtérülés) valószínűleg alacsonyabb lesz a 2024-es 23,5 százalékhoz képest.

Az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájának kiemelkedő kibocsátója. Részvényeinek árfolyama az elmúlt év folyamán 18 650 és 27 000 forint között ingadozott, tükrözve a piaci dinamizmust és a bank teljesítményét.

Related posts