Von der Leyen: Trump vámjainak következményei azonnal megmutatkoznak, és elsősorban a legvédtelenebb csoportokat érintik majd a legnagyobb mértékben.


Az Európai Bizottság elnöke tárgyalásokat szorgalmazott. Szerinte a káosznak, amit Trump rászabadított a világgazdaságra, borzasztó következményei lesznek.

Az Európai Unió további lépéseket tervez, hogy megvédje érdekeit és vállalatait, amennyiben a tárgyalások nem hoznak eredményt – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Ezt a bejelentést követően tette, hogy Donald Trump amerikai elnök 20 százalékos vámtarifát hirdetett meg az EU-ból érkező termékekre. A német politikus hangsúlyozta, hogy már folyamatban van az acélra kivetett amerikai vámokkal kapcsolatos válaszlépések kidolgozása is.

Von der Leyen szerint Trump vámjai komoly csapást jelentenek majd a világgazdaságra. "Legyünk világosak a roppant hatásokkal kapcsolatban: a világgazdaság súlyosan szenvedni fog, a bizonytalanság továbbgyűrűzik és a protekcionizmus terjedését okozza. Mindez borzasztó következményekkel jár majd világszerte emberek milliói számára."

Azt is hangsúlyozta az EB-elnök, hogy a termékekre rakódó vámokat végül a fogyasztók és a vállalkozások fizetik majd meg. "Azonnal érezni fogják, és a legsérülékenyebbek lesznek leginkább kitéve ennek" - mondta, hozzátéve: a cégek, legyenek kicsik vagy nagyok, már a terhek bevezetésének első napjától kezdve nyögni fogják azokat.

"Az Egyesült Államokkal folytatott üzleti kapcsolatok ára drámaian megemelkedik" - nyilatkozta von der Leyen, aki hangsúlyozta, hogy Trump bejelentése, amely minden fontos kereskedelmi partnerre kihat, még súlyosabb problémákat generált, és káoszhoz vezetett.

"Értem, hogy sokan úgy érzik, a legrégebbi szövetségesük cserbenhagyta őket. Fel kell készülnünk arra, hogy a következmények elkerülhetetlenek" - hangsúlyozta a politikus, aki szerint még mindig van lehetőség a megállapodásra az Egyesült Államokkal, és folyamatosan folytatják a tárgyalásokat az amerikai vezetés képviselőivel.

Beszéde végén von der Leyen hangsúlyozta, hogy az EU tagállamai egyetértenek a vámokkal kapcsolatos kérdésekben: "Együtt állunk ki ebben a helyzetben: ha egyikünket támadnak, mindannyian érintve vagyunk. Az egységünk jelenti az erőnket."

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter reakciója némileg árnyalja a helyzetet, hiszen ő nem az amerikai kormányt, hanem Brüsszelt okolja a vámokért. Kijelentette: "az európai gazdaság, s végső soron az európai polgárok ismét a brüsszeli politikai döntések következményeit szenvedik el, amelyek alkalmatlanságát már sokan megéltük."

Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke korábban így nyilatkozott: "Ma nem a felszabadulás napja amerikai szövetségeseink számára, hanem inkább a neheztelésé. Donald Trump vámintézkedései nem a tisztességes kereskedelem védelmét szolgálják, hanem félelemből fakadó támadások, amelyek mindkét oldalon, az Atlanti-óceán partjain ártanak. Európa egységesen lép fel, elkötelezetten védi érdekeit, és nyitott a tisztességes, határozott tárgyalásokra."

Related posts