Üzbegisztán, az a varázslatos táj, ahol a történelem és a modernitás izgalmas találkozása zajlik – Közép-Ázsia rejtett gyöngyszeme, amely folyamatosan új élményekkel és felfedezésekkel ajándékoz meg!

Imádok felfedezni olyan helyeket, amelyek nem a megszokott turistautakon találhatók. Legutóbbi utazásom olyan élményekkel gazdagított, amik messze túlmutattak a fantáziámon: Üzbegisztán lenyűgöző kultúrája és varázslatos világa teljesen elbűvölt, és azonnal a csodálóivá avanzsáltam. Hadd meséljem el, miért is hagyott ilyen mély nyomot bennem ez az utazás...
Bevallom, Üzbegisztánról eddig nem sok ismeretem volt, de a szervezett program ígéretei felkeltették az érdeklődésemet. Nagy izgalommal vágtam neki ennek a Közép-Ázsia szívében megbúvó varázslatos országnak a felfedezésének. Elöljáróban csak annyit mondhatok: a valóság messze felülmúlta a várakozásaimat, és egy olyan élményben volt részem, amiről álmodni sem mertem!
Szamarkandban, a Selyemút legendás központjában, Timur Lenk minden képzeletet felülmúló gazdagságú fővárosában azonnal arcul csapott a mesés kelet különleges világa. A városban minden medreszének megvan a maga története, amelyek észrevétlenül szippantanak magukba.
Milyen izgalmas felfedezések várnak ránk a városban! Érdemes ellátogatni a híres művészeti galériákba, ahol lenyűgöző kiállítások tárulnak elénk. Ne hagyjuk ki a történelmi épületeket sem, hiszen minden egyes sarkon egy újabb izgalmas sztori vár ránk. A helyi piacok felfedezése is felejthetetlen élmény, ahol a friss helyi termékek és kézműves alkotások között válogathatunk. És persze, egy városi séta a parkokban vagy a folyóparton mindig jó ötlet, hogy belemerüljünk a helyi életbe és kultúrába. Érdemes a helyi gasztronómiát is kipróbálni, hiszen a különleges éttermek és kávézók igazi ínycsiklandó élményeket kínálnak. Mindezek mellett a város rejtett zugaiban is érdemes barangolni, mert ott találhatunk igazán különleges helyeket, amik csak arra várnak, hogy felfedezzük őket!
Buharában úgy éreztem, mintha belecsöppentem volna az Ezeregy éjszaka meséibe, és azon sem lepődtem meg volna nagyon, ha maga Aladdin repül velem szembe szőnyegén Buhara történelmi utcáin. A városban található Közép-Ázsia legrégebbi mecsetje, a IX. századi homlokzattal rendelkező Maghoki-Attar, mely egy V. századi zoroaszter és egy még korábbi buddhista templom romjaira épült.
Kétségtelen, hogy a medreszék világában itt sem szenvedünk hiányt: érdemes felfedezni az Ulugbek medreszéjét, amely a város legősibb épületei közé tartozik, és számos későbbi létesítmény számára szolgált inspirációként. Közvetlenül vele szemben áll az eredeti formájában megőrzött Abdul Aziz Khan medresze, ahol egy fafaragásokkal foglalkozó kicsi múzeum is várja a látogatókat.
"A város legimpozánsabb mecsetje, a káprázatos csempedíszítéseivel ékeskedő Kalon-komplexum. E komplexum egyik legjelentősebb eleme a 47 méter magas, 1127-ben emelt híres minaret, amely a maga korában Közép-Ázsia legmagasabb építménye volt, és még Dzsingisz kán elismerését is elnyerte, így megmenekült a pusztulástól. Az egykor virágzó kereskedőváros szívében található Ark Erőd, ahol Buhara történelmi, régészeti és kulturális kincseit bemutató múzeum is helyet foglal. Még a 20. század elején is ezen épületek falai között élt a város uralkodója, és itt állt meg híres kelet-kutatónk, Vámbéry Ármin is" - mesélte a Qalandar Adventures túravezetője, Billay Gábor.
Ajánlom, hogy fedezd fel a nyári palotát, amelyet Buhara utolsó uralkodója, Szaid Abdalahad Khán, 1912 és 1920 között húzott fel. Ez a helyszín igazán különleges, hiszen stílusában harmonikusan ötvözi az orosz és a közép-ázsiai építészeti hagyományokat, ami egyedülálló vizuális élményt nyújt.
"Khíva egy lenyűgöző város, amely több mint 2500 évnyi történelmi örökséggel büszkélkedik. A település szívében fellelhető múltidéző épületek a régi Selyemút kereskedőinek, bátraként utazó kalandorainak, hosszú hónapokig úton lévő karavánjainak és letűnt birodalmak uralkodóinak gazdag hagyományait idézik fel. A mecsetek, medreszék és paloták a mai napig őrzik az egykori építészek művészetét. A három kilométer hosszú városfalak ölelésében található az UNESCO Világörökség részét képező Ichan-Qala óváros, amely magával ragadja a látogatókat." - mondta Gábor.
Mit érdemes itt körbejárni?
Túravezetőnk elkalauzolt minket a Karakalpak Autonóm Köztársaság festői tájaira is. Első állomásunk egy lenyűgöző temető volt, ahol az ősi zoroaszter vallás híveinek szentelt helyet fedeztünk fel, a Csend Tornyai néven ismert monumentális alakzatok között. Ezt követően Nukusz városának szívében a Savitsky Múzeum kincseiben merültünk el, ahol a helyi művészet és kultúra csodái tárultak elénk.
"A Savitsky Múzeum szentpétervári Hermitázs után a második legnagyobb orosz avantgarde gyűjteménnyel rendelkezik, köszönhetően annak, hogy a város a szovjet időkben a világ végének számított, így az ukrán festő és műgyűjtő Igor Savitsky itt könnyűszerrel gyűjthette össze azon képeket, amelyek nem feleltek meg a szovjet ízlésnek" - mondta Gábor.
Eleinte volt bennem némi bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy jól döntöttem-e, amikor ezt a különleges desztinációt választottam úti célomul. Azonban ezek a kétségek azonnal eloszlottak, amint a gépünk földet ért Üzbegisztán földjén. Az utazás és annak megszervezése minden várakozásomat felülmúlta. A helyiek szívélyes vendégszeretete, a muszlim világ különleges bája, és az arab kultúra páratlan atmoszférája mind-mind mély nyomot hagytak bennem. Közép-Ázsia gyöngyszemében, Üzbegisztánban, a lelkem egy darabját örökre magammal viszem.